Средба на претседателот Пендаровски со сер Стјуарт Пич, Специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан

17 јуни 2022 | Соопштенија

Претседателот Стево Пендаровски, денеска во „Вила Билјана“ во Охрид го прими сер Стјуарт Пич, Специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан.

На средбата се разговараше за актуелните состојби во регионот во светло на активностите на Пич како специјален претставник на Обединетото кралство за Западен Балкан.

Во тој контекст, претседателот Пендаровски ја истакна посветеноста на Обединетото Кралство за одржување на просперитетот и безбедноста на регионот. Обединетото Кралство, посочи претседателот Пендаровски, е докажан пријател на Северна Македонија и силен поддржувач во исполнувањето на нејзините стратешки цели и изрази очекување за продолжување на поддршката за зајакнување на стабилноста, демократијата, владеењето на правото и справувањето со криминалот и корупцијата.

Во контекст на македонските аспирации за членство во Европската Унија, претседателот Пендаровски рече дека деблокадата на процесот и отворањето на пристапните преговори за членство со Северна Македонија позитивно ќе се влијае за стабилноста на регионот.

На средбата претседателот Пендаровски и специјалниот претставник Пич разменија мислења и информации во врска на руската инвазија врз Украина, како и делувањето на двете држави во рамки на НАТО Алијансата во однос на ова прашање.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Учество на претседателот Пендаровски на партнерската сесија на Северноатлантскиот совет

Учество на претседателот Пендаровски на партнерската сесија на Северноатлантскиот совет

Претседателот Пендаровски во рамки на Самитот на НАТО во Мадрид, учествуваше и се обрати на втората сесија на состанокот на Северноатлантскиот Совет на ниво на шефови на држави и влади, посветена на партнерствата на НАТО со држави и организации на глобално ниво....

Средба на претседателот Пендаровски со германскиот канцелар Шолц

Средба на претседателот Пендаровски со германскиот канцелар Шолц

Претседателот Стево Пендаровски денеска во рамки на неговото учество на Самитот на НАТО, што се одржува во Мадрид, оствари средба со Канцеларот на Сојузна Република Германија, Олаф Шолц. На средбата се разговараше за билатералната...

Учество на претседателот Пендаровски на состанокот на Северноатлантскиот Совет на Самитот во Мадрид

Учество на претседателот Пендаровски на состанокот на Северноатлантскиот Совет на Самитот во Мадрид

Претседателот Стево Пендаровски во рамки на Самитот на НАТО во Мадрид, учествуваше и се обрати на првата сесија на состанокот на Северноатлантскиот Совет, кој се одржува на ниво на шефови и на држави и Влади и со кој претседава генералниот секретар на НАТО, Јенс...

Започна Самитот на НАТО во Мадрид – изјава на претседателот Пендаровски

Започна Самитот на НАТО во Мадрид – изјава на претседателот Пендаровски

Денеска во Мадрид официјално започна Самитот на НАТО, на кој учествува претседателот Стево Пендаровски и ја предводи делегацијата на Република Северна Македонија. На свечениот пречек, шефовите на делегациите...

Учество на претседателот Стево Пендаровски на Самитот на НАТО во Мадрид

Учество на претседателот Стево Пендаровски на Самитот на НАТО во Мадрид

Претседателот Стево Пендаровски на 28, 29 и 30 јуни 2022 година ќе учествува и ќе ја предводи делегацијата на Република Северна Македонија на Самитот на НАТО Алијансата, што се одржува во Мадрид, Кралството Шпанија. Во состав на државната делегација се министерката за...