Претседателот Пендаровски во посета на канцеларијата на УНДП во Северна Македонија

24 јануари 2023 | Соопштенија

Претседателот Стево Пендаровски денеска ја посети канцеларијата на Програмата за развој на Обединетите (УНДП) во Република Северна Македонија.

Во рамки на посетата претседателот оствари средба со постојаниот претставник на УНДП, Армен Григорјан и со постојаниот координатор на Обединетите Нации во земјава, Росана Дуџак, коишто го информираа за севкупните активности, тековни проекти и програми на УНДП во повеќе клучни области во земјава.

Претседателот Пендаровски оствари средба и со вработените во канцеларијата на УНДП, на која беше разговарано за младинските политики, процесот на креирање на Националната развојна стратегија, за предизвиците поврзани со животната средина и загадување на воздухот, локалната самоуправа, самовработување, како и за други прашања коишто се во фокусот на активностите на УНДП.

Претседателот го поздрави нивниот ангажман и реализацијата на бројни проекти насочени кон подобрување на квалитетот на живот и поддршката во исполнувањето на стратешките цели на државата, и изрази задоволство од досегашната успешна соработка со УНДП, посочувајќи ја соработката во рамки на подготовката на Рамката за развој МКД2030, како и презентацијата на годишните извештаи за човековиот развој на УНДП во Северна Македонија.

Воедно, претседателот истакна дека Кабинетот и во иднина ќе продолжи активно да соработува УНДП и со останатите агенции и организации на Обединетите Нации во земјава.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Претседателот Пендаровски го прими Стефан Дион, специјален пратеник на Канада за ЕУ и Европа

Претседателот Пендаровски го прими Стефан Дион, специјален пратеник на Канада за ЕУ и Европа

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими Стефан Дион, специјалниот пратеник на Канада за Европската Унија и Европа. На средбата беа потврдени пријателството и добрите билатерални врски меѓу Северна Македонија и Канада. ...

Претседателот Пендаровски и претседателката Новак во посета на МладиХаб

Претседателот Пендаровски и претседателката Новак во посета на МладиХаб

Претседателот Стево Пендаровски и претседателката на Унгарија, Каталин Новак, којашто престојува во официјална посета на Република Северна Македонија, ја посетија канцеларијата на Претседателот МладиХаб, каде остварија средба со претставници на Здружението на студенти...

Сопругата на претседателот учествуваше на панел дискусијата “Пристап до третман и до услуги за рано детектирање”

Сопругата на претседателот учествуваше на панел дискусијата “Пристап до третман и до услуги за рано детектирање”

Сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска, учествуваше на панел дискусијата "Пристап до третман и до услуги за рано детектирање" по повод одбележувањето на 4-ти февруари, Светски ден на борба против ракот, што се одржа во Europe House, Скопје. Панел дискусијата...

Претседателот Пендаровски и претседателката Новак положија венци на гробот на Гоце Делчев во црквата „Св. Спас“

Претседателот Пендаровски и претседателката Новак положија венци на гробот на Гоце Делчев во црквата „Св. Спас“

Во рамки на официјалната посета на претседателката на Унгарија, Каталин Новак на Република Северна Македонија, денеска претседателот Пендаровски и претседателката Новак положија венци на гробот на македонскиот револуционер Гоце Делчев во црквата „Св. Спас“ во Скопје....

Претседателот Пендаровски изрази сочувство по повод земјотресите во Туркије

Претседателот Пендаровски изрази сочувство по повод земјотресите во Туркије

Претседателот Стево Пендаровски на заедничката прес-конференцијата со претседателката на Унгарија, Каталин Новак, изрази сочувство по повод силните земјотреси кои ја погодија Република Туркије. „Сега добивме информација дека има втор земјотрес, многу жртви и ужасна...