Претседателот Пендаровски со порака до учесниците на 71. Генерално собрание на Меѓународната федерација на здруженија на студенти по медицина

2 март 2022 | Соопштенија

Претседателот Стево Пендаровски преку видео порака се обрати на учесниците на 71. Генерално собрание на Меѓународната федерација на здруженија на студенти по медицина, чиј домаќин е Македонската медицинска студентска асоцијација.

Претседателот Пендаровски им посака успешна конференција и порача дека му претставува чест што токму Северна Македонија е домаќин на овој голем студентски настан во областа на медицината.

Потенцирајќи ја улогата на медицинскиот персонал во услови на пандемијата на Ковид -19, претседателот ги охрабри студентите и нивните напори за брзо прилагодување на промените и примена на новите методологии и знаења.

„Пандемијата на Ковид-19 ги разоткри слабите и силните страни на здравствените системи, но истовремено влијаеше и на сите општествени аспекти, вклучително и  на медицинските практики, истражувањата, размената на студенти и самите медицински студии.  Сепак, вашата желба да им помогнете на другите луѓе, беше мотив за вашето брзо прилагодување на новите околности и прмена на новите методологии за масовно учење“, рече претседателот Пендаровски.

Тој истакна дека како идни здравствени работници, тие имаат можност директно да придонесат за унапредување на здравствените системи во своите земји.

„Иако пандемијата полека се повлекува стивнува, неизвесностите сè уште постојат. Многумина од вас се на пат да станат медицински и здравствени лидери во вашите заедници. Вие не само што ќе имате должност да лекувате поединци, туку и можност да придонесете за подобрување на јавното здравје, преку советување на носителите на политики и одлуки. За да ги постигнете овие задачи, ќе треба и понатаму да ги развивате вашите знаења, вештини и компетенции во повеќе различни области “, порача претседателот Пендаровски пред студентите по медицина.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Рамазан бајрам

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Рамазан бајрам

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот муслимански празник Рамазан бајрам, упати честитка до граѓаните од исламска вероисповед во Република Северна Македонија и до поглаварот на Исламската верска заедница Реис-ул-улема х. хфз. Шаќир еф. Фетаху. Почитуван...

Средба на претседателот Пендаровски со делегација на Пацифичкиот Совет од САД

Средба на претседателот Пендаровски со делегација на Пацифичкиот Совет од САД

Претседателот Стево Пендаровски денеска прими делегација од Пацифичкиот Совет од САД, која престојува во посета на нашата држава. Истакнувајќи дека Соединетите Американски Држави се наш најголем стратешки партнер и сојузник во НАТО, претседателот Пендаровски посочи...

Средба на претседателот Пендаровски со лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан

Средба на претседателот Пендаровски со лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан. Двајцата соговорници разменија мислења за актуелните случувања во регионот на Западен Балкан, за стратешките интереси на земјава и...

Средба со Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување  на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР)

Средба со Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување  на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР)

Претседателот Стево Пендаровски, денеска ја прими Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР). На средбата претседателот Пендаровски беше запознаен со планираните...

Честитка од претседателот Пендаровски до верниците кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот календар

Честитка од претседателот Пендаровски до верниците кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот календар

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка до д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и епарх струмичко-скопски, и до сите христијански верници кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот...