Претседателот Пендаровски во посета на Виница во рамки на проектот „Лице в лице со претседателот“

13 декември 2022 | Соопштенија

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на проектот „Лице в лице со претседателот“ денеска ја посета општина Виница.

Претседателот Пендаровски ја посети компанијата Макпрогрес, каде беше запознаен со тековната работа на компанија, чија примарна дејност е производство на кондиторски производи, преработка, обработка и доработка на земјоделски зрнести култури, како и сегментот на здрава храна.

Претставниците на компанијата, која со над 600 вработени е меѓу најголемите прехрамбени компании во регионот, го запознаа претседателот Пендаровски и со идните планови за инвестиции и проширување на производството. Пред претседателот Пендаровски беше претставена и работата на „Прогресив Академија“, тренинг центар на компанијата во чии рамки функционираат Академијата за извршни директори и Винчини академијата за развој на технички вештини.

За време на посетата, претседателот Пендаровски го посети локалниот археолошки и историски музеј „Теракота” – Виница. Претседателот Пендаровски ја разгледа постојаната поставка на музејот, која опфаќа над 300 значајни археолошки предмети, вклучувајќи ги најрепрезентативните и уникатни артефакти – теракотни икони од Виничкото Кале. Кустосите го информираа претседателот за тековните активностите поврзани со конзервација на Виничко Кале, како и за проектите и изложбите во коишто учествува музејот, вклучувајќи ја и претстојната изложба на теракотните икони во Кордоба, Шпанија.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Претседателот Пендаровски го прими Стефан Дион, специјален пратеник на Канада за ЕУ и Европа

Претседателот Пендаровски го прими Стефан Дион, специјален пратеник на Канада за ЕУ и Европа

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими Стефан Дион, специјалниот пратеник на Канада за Европската Унија и Европа. На средбата беа потврдени пријателството и добрите билатерални врски меѓу Северна Македонија и Канада. ...

Претседателот Пендаровски и претседателката Новак во посета на МладиХаб

Претседателот Пендаровски и претседателката Новак во посета на МладиХаб

Претседателот Стево Пендаровски и претседателката на Унгарија, Каталин Новак, којашто престојува во официјална посета на Република Северна Македонија, ја посетија канцеларијата на Претседателот МладиХаб, каде остварија средба со претставници на Здружението на студенти...

Сопругата на претседателот учествуваше на панел дискусијата “Пристап до третман и до услуги за рано детектирање”

Сопругата на претседателот учествуваше на панел дискусијата “Пристап до третман и до услуги за рано детектирање”

Сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска, учествуваше на панел дискусијата "Пристап до третман и до услуги за рано детектирање" по повод одбележувањето на 4-ти февруари, Светски ден на борба против ракот, што се одржа во Europe House, Скопје. Панел дискусијата...

Претседателот Пендаровски и претседателката Новак положија венци на гробот на Гоце Делчев во црквата „Св. Спас“

Претседателот Пендаровски и претседателката Новак положија венци на гробот на Гоце Делчев во црквата „Св. Спас“

Во рамки на официјалната посета на претседателката на Унгарија, Каталин Новак на Република Северна Македонија, денеска претседателот Пендаровски и претседателката Новак положија венци на гробот на македонскиот револуционер Гоце Делчев во црквата „Св. Спас“ во Скопје....

Претседателот Пендаровски изрази сочувство по повод земјотресите во Туркије

Претседателот Пендаровски изрази сочувство по повод земјотресите во Туркије

Претседателот Стево Пендаровски на заедничката прес-конференцијата со претседателката на Унгарија, Каталин Новак, изрази сочувство по повод силните земјотреси кои ја погодија Република Туркије. „Сега добивме информација дека има втор земјотрес, многу жртви и ужасна...