Обраќање на претседателот Пендаровски во Трговската и индустриската комора Антверпен – Васланд

22 мај 2023 | Соопштенија

Претседателот Стево Пендаровски во рамки на работната посета на Кралството Белгија, денеска се обрати во Трговската и индустриска комора Антверпен – Васланд (VOKA), каде што беше одржана презентација на економските потенцијали и инвестициските можности во Северна Македонија.

Претседателот Пендаровски истакна дека Белгија е важен политички и економски партнер на Северна Македонија и е една од првите држави која ги согледа можностите за инвестирање во Северна Македонија.

„Во моментов, се наоѓаме на средината на т.н. скрининг процес, а напоредно со тоа преземаме сериозни реформски зафати, компатибилни со законодавството на ЕУ, кои очекуваме мошне позитивно да влијаат на севкупната бизнис клима “, рече претседателот Пендаровски, посочувајќи дека меѓу двете земји постои солидна договорн0-правна рамка, воспоставена мрежа на контакти меѓу бизнисите и соодветните институции, авио-линија меѓу Скопје и Брисел и дека во Белгија живее и работи бројна македонска дијаспора, која може да биде клучна за поврзување на луѓето од двете земји.

Во контекст на новонастанатите околности поради руската инвазија врз Украина, претседателот истакна дека не постои земја, која помалку или повеќе, не е економски погодена  и која би можела самата да се справи со сите предизвици. „Оттука, земјите кои споделуваат заеднички демократски вредности немаат подобра алтернатива освен јакнење на економските врски, бидејќи полза од тоа немаат само стопанственици, туку и нашите граѓани кои директно ги уживаат ефектите од таквата соработка“, порача претседателот во обраќањето.

Тој посочи дека секоја успешна деловна приказна, како онаа на Ван Хол, дополнително ги зајакнува односите меѓу двете земји, што во услови на меѓународна нестабилност е повеќе од потребно.

На презентацијата се обратија министерот за економија, Крешник Бектеши, директорот на Дирекцијата за ТИРЗ Јован Деспотовски, претседателот на ВОКА, Андреас Пфефер, како и Филип Ван Хол и Хилде Де Саделер од компаниите „Ван Хол“ и „Њу Векама“, коишто ги споделија нивните бизнис искуства и препораки од работата во Северна Македонија.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Честитка од претседателот Пендаровски по повод празникот Свети Климент Охридски

Честитка од претседателот Пендаровски по повод празникот Свети Климент Охридски

Претседателот Стево Пендаровски, по повод христијанскиот празник Свети Климент Охридски упати честитка до поглаварот на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, Господин Господин Стефан, Архиепископ Охридски и Македонски и на Јустинијана Прима и до...

Ѓоргиевска: Потребна е зголемена будност и грижа за менталното здравје на жената без разлика на нејзината возраст, положба и статус.

Ѓоргиевска: Потребна е зголемена будност и грижа за менталното здравје на жената без разлика на нејзината возраст, положба и статус.

Сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска учествуваше и се обрати на панел дискусијата „Здравјето не е само физичко -Ти ја имаш силата“ што се одржа во организација на НЕОКОРТЕКС - Центар за психотерапија, психодијагностика, тренинг и едукација. Во своето...

Сопругата на претседателот учествуваше на настанот „Едуцирај, ангажирај се, еманципирај: Панел-дискусија за превенција на адолесцентна бременост“

Сопругата на претседателот учествуваше на настанот „Едуцирај, ангажирај се, еманципирај: Панел-дискусија за превенција на адолесцентна бременост“

 Сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска учествуваше на настанот „Едуцирај, ангажирај се, еманципирај: Панел-дискусија за превенција од адолесцентна бременост“ што се одржа во Eвропска куќа, Скопје. ...

Отворен Кабинет за ученици од ООУ „Круме Кепески“ и ООУ „11 Октомври“ од Скопје

Отворен Кабинет за ученици од ООУ „Круме Кепески“ и ООУ „11 Октомври“ од Скопје

Во рамки на Отворен Кабинет, ученици од ООУ „Круме Кепески“ и ООУ „11 Октомври“ од Скопје, денеска го посетија Кабинетот на претседателот Пендаровски. За време на престојот, се сретнаа и...

Обраќање на претседателот Пендаровски на одбележувањето на 30 години од основањето на Државниот завод за индустриска сопственост

Обраќање на претседателот Пендаровски на одбележувањето на 30 години од основањето на Државниот завод за индустриска сопственост

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на настанот со кој се одбележува 30-годишнината од основањето на Државниот завод за индустриска сопственост.  Почитуван директор на Државниот завод, Почитувани...