Средба на претседателот Пендаровски со претставници на Македонскиот сојуз во Шведска

Средба на претседателот Пендаровски со претставници на Македонскиот сојуз во Шведска

Претседателот Стево Пендаровски за време на работната посета на Кралството Шведска, денеска во Гетеборг оствари средба со претставници на Македонскиот сојуз. На средбата, македонските иселеници го запознаа претседателот Пендаровски...

Средба на претседателот Пендаровски со Роналд Лаудер, претседател на Светскиот Еврејски Конгрес

Средба на претседателот Пендаровски со Роналд Лаудер, претседател на Светскиот Еврејски Конгрес

Претседателот Стево Пендаровски кој е во работна посета на Кралството Шведска и учествува на Меѓународниот форум за сеќавање на Холокаустот и борба против анти-семитизмот „Remember – React” (Запомни – Реагирај), денеска во Малме се сретна со Роналд Лаудер, претседател...

Средба со директорот на „Струшки вечери на поезијата“ и добитниците на наградите „Мостови на Струга“ и „Браќа Миладиновци“

Средба со директорот на „Струшки вечери на поезијата“ и добитниците на наградите „Мостови на Струга“ и „Браќа Миладиновци“

Претседателот Стево Пендаровски денеска ги прими Тодорче Тасевски, директор на „Струшки вечери на поезијата“, Владан Кречковиќ, добитник на меѓународната награда „Мостови на Струга“ и Лидија Димковска, добитничка на наградата „Браќа Миладиновци“. [gallery...

Средба на претседателот Пендаровски со претседателот на Парламентот на Република Хрватска, Јандроковиќ

Средба на претседателот Пендаровски со претседателот на Парламентот на Република Хрватска, Јандроковиќ

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на официјалната посета на Република Хрватска, денеска оствари средба со претседателот на Парламентот на Република Хрватска, Гордан Јандроковиќ. На средбата беше изразено задоволство од...

Средба на претседателот Пендаровски со Росана Дуџак, постојан координатор на ОН

Средба на претседателот Пендаровски со Росана Дуџак, постојан координатор на ОН

Претседателот  Стево Пендаровски денеска се сретна со Росана Дуџак, постојан координатор на Обединетите Нации во Република Северна Македонија. На средбата Дуџак го информираше претседателот Пендаровски за тековните активности и...

Средба на претседателот Пендаровски со претставници на Здружението на оштетени штедачи од Еуростандард банка

Средба на претседателот Пендаровски со претставници на Здружението на оштетени штедачи од Еуростандард банка

Претседателот Стево Пендаровски денеска оствари средба со преставници на Здружението на оштетени штедачи од Еуростандард банка. На средбата преставниците на здружението го запознаа претседателот Пендаровски со нивните барања за целосно парично обесштетување на...

Средба на претседателот Пендаровски со Матеј Закоњшек, директор на Секретаријатот на Транспортната заедница на ЈИЕ

Средба на претседателот Пендаровски со Матеј Закоњшек, директор на Секретаријатот на Транспортната заедница на ЈИЕ

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими директорот на Секретаријатот на Транспортната заедница на ЈИЕ, Матеј Закоњшек. На средбата се разговараше за интегрирањето на земјите од Западен Балкан во транспортниот пазар на ЕУ, за што е неопходно спроведување на...

Средба со Блажо Трендафилов, директор на Управата за финансиско разузнавање

Средба со Блажо Трендафилов, директор на Управата за финансиско разузнавање

Претседателот Стево Пендаровски денеска се сретна со Блажо Тредафилов, директор на Управата за финансиско разузнавање. На средбата се разговараше за тековната работа на Управата за финансиско разузнавање. Директорот Трендафилов информираше...

Средба на претседателот Пендаровски со италијанскиот претседател Серџо Матарела

Средба на претседателот Пендаровски со италијанскиот претседател Серџо Матарела

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Рим оствари средба со претседателот на Италијанската Република, Серџо Матарела. На средбата, двајцата претседатели разговараа за билатералните односи меѓу Северна Македонија и Италија, при што нагласија дека двете држави...

Средба на претседателот Пендаровски со бугарскиот претседател Румен Радев

Средба на претседателот Пендаровски со бугарскиот претседател Румен Радев

Претседателот Стево Пендаровски денеска на Меѓународниот аеродром Скопје го пречека претседателот на Република Бугарија, Румен Радев, по што двајцата претседатели остварија куса тет-а-тет средба. На средбата се...

Средба на претседателот Пендаровски со командантот на Копнените сили на САД за Европа и Африка, генерал Кристофер Каволи

Средба на претседателот Пендаровски со командантот на Копнените сили на САД за Европа и Африка, генерал Кристофер Каволи

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими генерал Кристофер Каволи, командант на Копнените сили на САД за Европа и Африка. На средбата беше изразено задоволство од севкупна билатерална соработка меѓу Република Северна Македонија и САД, особено во сферата на...

Претседателот Пендаровски го прими министерот за одбрана на Чешката Република, Лубомир Метнар

Претседателот Пендаровски го прими министерот за одбрана на Чешката Република, Лубомир Метнар

Претседателот Стево Пендаровски, денеска го прими министерот за одбрана на Чешката Република, Лубомир Метнар. Двајцата соговорници изразија задоволство од севкупните билатерални односи, основани на заемна почит, пријателство и разбирање, притоа потврдувајќи ја...