Ѓоргиевска: Можеме да создадеме свет во кој родовата еднаквост не е далечна цел, туку сегашна реалност

Ѓоргиевска: Можеме да создадеме свет во кој родовата еднаквост не е далечна цел, туку сегашна реалност

Во рамки на регионалната конференција на високо ниво „Моќта на изборот: Остварувајќи телесна автономија кај жени и девојки“, сопругата на претседателот на Република Северна Македонија, Елизабета Ѓоргиевска се обрати и на последниот панел насловен „Повик за акција“....

Претседателот Пендаровски со поддршка на иницијативата за креирање на сеопфатна национална програма „Поддршка на талентирани деца и млади“

Претседателот Пендаровски со поддршка на иницијативата за креирање на сеопфатна национална програма „Поддршка на талентирани деца и млади“

Претседателот Стево Пендаровски денеска оствари средба со млади талентирани математичари и физичари и со претставници на Дирекцијата за технолошки индустриски развојни зони. На средбата се разговараше за текот на...

Претседателот Пендаровски прими делегација од Пратеничката група за пријателство при Собранието на Француската Република

Претседателот Пендаровски прими делегација од Пратеничката група за пријателство при Собранието на Француската Република

Претседателот Стево Пендаровски денеска прими делегација од пратеничката група за пријателство при Собранието на Француската Република која престојува во посета на Република Северна Македонија. На средбата се разговараше за...

Средба на претседателот Пендаровски со Герт Јан Копман, генералниот директор и Микела Матуела, в.д. директорка за Западен Балкан на Генералниот директорат за соседство и преговори за проширување на ЕК

Средба на претседателот Пендаровски со Герт Јан Копман, генералниот директор и Микела Матуела, в.д. директорка за Западен Балкан на Генералниот директорат за соседство и преговори за проширување на ЕК

Претседателот Стево Пендаровски денеска ги прими Герт Јан Копман, генералниот директор и Микела Матуела, вршителка на должност директорка за Западен Балкан на Генералниот директорат за соседство и преговори за проширување на Европската Комисија. На средбата се...

Учество на Ѓоргиевска на онлајн средба во организација на сопругата на украинскиот претседател, Зеленска

Учество на Ѓоргиевска на онлајн средба во организација на сопругата на украинскиот претседател, Зеленска

Сопругата на претседателот Елизабета Ѓоргиевска, денеска учествуваше на онлајн средба во организација на сопругата на украинскиот претседател, Олена Зеленска, во чии рамки беше дискутирано за исходот од вториот Самит на првите дами и господа, којшто се одржа на 23...

Претседателот Пендаровски прими делегација на Сојузот на филателисти на Македонија

Претседателот Пендаровски прими делегација на Сојузот на филателисти на Македонија

Претседателот Стево Пендаровски денеска прими делегација на Сојузот на филателисти на Македонија. На средбата, претставниците од Сојузот на филателисти на Македонија го запознаа претседателот Пендаровски за состојбите со...

Средба на претседателот Пендаровски со командантот на Националната Гарда на Вермонт, генерал-мајор Грегори Најт

Средба на претседателот Пендаровски со командантот на Националната Гарда на Вермонт, генерал-мајор Грегори Најт

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими командантот на Националната Гарда на Вермонт, генерал-мајор Грегори Најт. На средбата се разговараше за соработката меѓу Армијата на Република Северна Македонија и Националната гарда на Вермонт, која се остварува преку...

Средба на претседателот Пендаровски со претставници на Институтот за педагогија при Филозофскиот факултет во Скопје

Средба на претседателот Пендаровски со претставници на Институтот за педагогија при Филозофскиот факултет во Скопје

Претседателот Стево Пендаровски денеска прими претставници на Институтот за педагогија при Филозофскиот факултет во Скопје. На средбата стана збор за успешната реализација на Меѓународната научна конференција „75 години Институт за...

Претседателот Пендаровски прими делегација од турскиот Државен универзитет „18 Март“ во Чанаккале

Претседателот Пендаровски прими делегација од турскиот Државен универзитет „18 Март“ во Чанаккале

Претседателот Стево Пендаровски, прими делегација од Државниот универзитет „18 Март“, во Чанаккале, Република Туркије, предводена од ректорот Седат Мурат. На средбата претседателот Пендаровски беше информиран за соработката која...

Средба на сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска со претставници на Фондот за население на Обединетите Нации

Средба на сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска со претставници на Фондот за население на Обединетите Нации

Сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска ги прими претставниците на Фондот за население на Обединетите Нации, Aртур Ерен, директор на Одделот за политики и стратегии , Џон Кенеди Мосоти, претставник за Босна и Херцеговина и директор за Србија, Северна...

Билатерална средба на претседателот Пендаровски со претседателката на Косово, Вјоса Османи

Билатерална средба на претседателот Пендаровски со претседателката на Косово, Вјоса Османи

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Охрид оствари билатерална средба со претседателката на Република Косово, Вјоса Османи на којашто се разговараше за развојот на билатералните односи, актуелните предизвици на регионален и мултилатерален план и безбедносната...

Средба на претседателот Пендаровски со министерот за надворешни и европски работи на Република Хрватска, Гордан Грлиќ Радман

Средба на претседателот Пендаровски со министерот за надворешни и европски работи на Република Хрватска, Гордан Грлиќ Радман

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими министерот за надворешни и европски работи на Република Хрватска, Гордан Грлиќ Радман, кој престојува во посета на Република Северна Македонија. На средбата се...