Претседателката Сиљановска Давкова ги додели сертификатите на учесниците на „Охрид камп за високо-технолошка извонредност“

11 јули 2024 | Соопштенија

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска ги додели сертификатите на учесниците на четвртото издание на „Охрид камп за високо-технолошка извонредност“, што се одржува под покровителство на Претседателот на државата, а во организација на Македонија 2025.

Учесниците на кампот, пред претседателката Сиљановска Давкова ги презентираа нивните проекти изработени на годишната тема на Фрст Лего Лигата –  натпреварот за едукативна роботика, коишто претставуваат креативен спој на уметноста и технологијата во процесот на создавање ремек дело – „Мастерпис предизвик“, преку изнаоѓање на уникатни решенија за реалниот живот.

Упатувајќи честитки за извонредните проекти во областа на роботиката, коишто младите ги изработиле во текот на изминативе неколку дена во кампот, претседателката Сиљановска Давкова ја истакна важноста од интердисциплинарен пристап во едукацијата и неопходноста да се стимулира развојот на високо-технолошките вештини, посочувајќи дека умот се развива со лего коцките и преку игра.

Пред учесниците на кампот, претседателката порача дека иднината е во технологијата, дека без научници светот не може да оди напред, и дека тие се пионерите, кои го имаат умот, знаењето, креативноста, духот за тимска работа, коишто инспирираат и затоа, додаде таа, државата треба да се грижи за најдобрите, да ги препознае и вреднува квалитетите, за меѓудругото да го намали и одливот на мозоци. Во тој контекст, таа додаде дека несомнено се потребни реформи во образовниот систем, како и адаптирани програми, соодветни на талентите на децата.

Охрабрувајќи ги младите да продолжат да ги надоградуваат своите знаење и вештини, претседателката истакна дека токму тие се нашите амбасадори и промотори и изрази уверување дека дел од нивните идеи во иднина ќе бидат успешно реализирани.

За време на посетата, таа ја посочи и важноста, што покрај образовна компонента, кампот им овозможува на учесниците подобро да ја запознаат татковината да ги истражат природните убавини, културното наследство и македонската традиција.

Во годинашното издание на кампот учествуваат 21 учесник, ученици од 11 до 15 години од земјава и од македонската дијаспора, од Сoединетите Американски Држави, Малта, Шведска, Катар, Италија и Хрватска, кои се обучуваат за воведно програмирање и роботика согласно светските стандарди и знаења од меѓународно лиценцираната платформа „Млади инженери“ и преку примена на интердисциплинарен пристап во науката, технологијата, инженерството и математиката (СТЕМ), со употреба на лего коцки.

 

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Претседателката Сиљановска Давкова во посета на Центарот за обука на вода во Охрид

Претседателката Сиљановска Давкова во посета на Центарот за обука на вода во Охрид

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова, во придружба на началникот на Генералштабот на Армијата, генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски, денеска ги посети припадниците на Армијата од Баталјонот на специјални сили, кои изведуваат обука во Центарот за обука на вода...

Претседателката Сиљановска Давкова прими претставници на Фондацијата Конрад Аденауер

Претседателката Сиљановска Давкова прими претставници на Фондацијата Конрад Аденауер

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска ги прими Даниел Браун, официјалниот претставник на Фондацијата Конрад Аденауер во Скопје и проектниот менаџер Давор Пашовски. На средбата беше разговарано за активностите и...

Претседателката Сиљановска Давкова прими претставници на Националниот сојуз на слепи

Претседателката Сиљановска Давкова прими претставници на Националниот сојуз на слепи

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска прими делегација од Националниот сојуз на слепи на Република Северна Македонија, сочинета од Жарко Селковски, претседател и Ирена Бојмалиева и Лупчо Ваневски, членови на сојузот.  На средбата, претставниците на...

Претседателката Сиљановска Давкова го посети Генералштабот на Армијата и Министерството за одбрана

Претседателката Сиљановска Давкова го посети Генералштабот на Армијата и Министерството за одбрана

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска го посети Генералштабот на Армијата и Министерството за одбрана. За време на посетата, претседателката Сиљановска Давкова оствари средби со министерот за одбрана, Владо Мисајловски, со началникот на Генералштабот,...