Интервју на претседателот Пендаровски за првиот програмски сервис на МТВ

Интервју на претседателот Пендаровски за првиот програмски сервис на МТВ

Претседателот Стево Пендаровски во интервју за првиот програмски сервис на МТВ говори за справување со пандемијата на Ковид-19 и предизвикот на вакцинацијата, за македонските евроинтеграции и најновите односи со Бугарија, како и за процесот на реформите во...

Интервју на претседателот Пендаровски за руски Коммерсант

Интервју на претседателот Пендаровски за руски Коммерсант

Во своето прво интервју за руските медиуми, претседателот Стево Пендаровски разговараше со дописникот на Коммерсант на Балканот, Генадиј Сисоев. Во интервјуто, претседателот разговараше за релациите на Република  Северна Македонија со Русија, за европските перпсективи...

Интервју на претседателот Пендаровски за емисијата „Само интервју“ на Канал 5 телевизија

Интервју на претседателот Пендаровски за емисијата „Само интервју“ на Канал 5 телевизија

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, во емисијата „Само интервју“ на Канал 5 телевизија, говори за актуелните теми во  државата, за македонско-бугарските односи и процесот на нашата европска интеграција, како и за предизвиците поврзани со...

Претседателот Пендаровски за Дојче Веле: Историјата не се повторува, дури ни како фарса

Претседателот Пендаровски за Дојче Веле: Историјата не се повторува, дури ни како фарса

Декларацијата на бугарското собрание и меморандумот до ЕУ излегоа надвор од рамките на договорот. Тука немавме маневарски простор, зашто барањата се однесуваа на прашања за кои не се преговара, вели претседателот Пендаровски во интервју за Дојче Веле на македонски...

Интервју на претседателот Пендаровски за „360 степени“ на Алсат-М

Интервју на претседателот Пендаровски за „360 степени“ на Алсат-М

Претседателот Стево Пендаровски во емисијата „360 степени“ на Алсат-М говореше за повеќе актуелни теми и одговараше на прашања за најновите случувања во македонско-бугарските односи, нашата ЕУ перспектива, изборите во САД, состојбите во...

Интервју на претседателот Пендаровски за Фајненшл тајмс

Интервју на претседателот Пендаровски за Фајненшл тајмс

Северна Македонија се бори со демографски предизвик  Намалувањето на бројот на населението е најголемиот тест со кој се соочува Балканот, вели претседателот на најновата членка на НАТО. Демографското опаѓање е најголемиот предизвик на Балканот, рече Стево Пендаровски,...

Интервју  на претседателот Пендаровски за емисијата „Само интервју“ на Канал 5 телевизија

Интервју на претседателот Пендаровски за емисијата „Само интервју“ на Канал 5 телевизија

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски во емисијата „Само интервју“ на Канал 5 телевизија, говори за актуелните теми во  државата, како  состојбата и  справување со пандемијата на КОВИД-19,  владеење на правото, потребните реформи во клучни...

Интервју на Претседателот Стево Пендаровски за Радио Слободна Европа

Интервју на Претседателот Стево Пендаровски за Радио Слободна Европа

Јас мислам дека делови од владата со тоа што селективно ги применуваат мерките, прописите и законите во однос на верските заедници конкретно мислам дека дополнително придонесоа да се шири вирусот, вели за РСЕ претседателот Стево Пендаровски со кого разговараме и за...

Интервју на претседателот Пендаровски за „360 степени“ на телевизија АЛСАТ-М

Интервју на претседателот Пендаровски за „360 степени“ на телевизија АЛСАТ-М

Во интервјуто за емисијата „360 Степени“ на телевизија Алсат-М, претседателот Стево Пендаровски одговара на прашања поврзани со најновите случувања во однос на македонско-бугарските односи и перспективите за членство во ЕУ. Меѓу темите на интервјуто се домашните...

Пендаровски во интервју за faktor.mk: Спречивме геометриска прогресија, порадикални мерки ако има потреба

Пендаровски во интервју за faktor.mk: Спречивме геометриска прогресија, порадикални мерки ако има потреба

Најголемиот мој страв беше и останува во делот на економијата, особено приходната страна на буџетот. Се разбира, тука не ја вбројувам загриженоста за здравјето и животите на нашите граѓани, што е апсолутно наш најголем приоритет, вели во интервју за Фактор,...

Интервју  за емисијата „Само интервју“ на Канал 5 телевизија

Интервју  за емисијата „Само интервју“ на Канал 5 телевизија

Новинар: Добровечер почитувани гледачи, време е за уште едно „Само интервју“. Наш гостин вечерва е претседателот  Стево Пендаровски. Добровечер и благодарам што ја прифативте нашата покана. ПРСМ: Добровечер. Благодарам за поканата. Новинар: Веќе десетина месеци сте...

Интервју на претседателот Пендаровски за „Емисија 200“ на Телевизија Алсат-М

Интервју на претседателот Пендаровски за „Емисија 200“ на Телевизија Алсат-М

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски во интервјуто за „Емисија 200“  со Назим Рашиди на Телевизија Алсат-М говори за инклузијата и јазичните права во земјата, перспективите за евро-атлантска интеграција, значењето на Преспанскиот договор и...