Претседателот Пендаровски се обрати на одбележување на 7 Мај – Денот на полицијата на Република Северна Македонија

Претседателот Пендаровски се обрати на одбележување на 7 Мај – Денот на полицијата на Република Северна Македонија

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на одбележувањето на 7 Мај - Денот на полицијата на Република Северна Македонија, што се одржа во Полицискиот центар „Ѓорче Петров“ во Скопје. Во рамки на свеченоста, на претседателот Пендаровски, од страна на...

Симулација на седница на Совет за безбедност во организација на Претседателскиот центар за политичко образование

Симулација на седница на Совет за безбедност во организација на Претседателскиот центар за политичко образование

Студенти на катедрата по меѓународни односи на Филозофскиот факултет при УКИМ, денеска одржаа симулација на седница на Совет за безбедност, во организација на Претседателскиот центар за политичко образование, со поддршка од партнерската фондација „Фридрих Еберт“....

Обраќање на претседателот Пендаровски на одбележувањето на 5 Мај – Денот на македонскиот јазик

Обраќање на претседателот Пендаровски на одбележувањето на 5 Мај – Денот на македонскиот јазик

Претседателот Стево Пендаровски денеска на одбележувањето на 5 Мај – Денот на македонскиот јазик, се обрати на свечената промоција на електронското издание на Толковниот речник на македонскиот јазик, кој претставува повеќедецениски труд на лингвистите од Институтот за...

Средба со Каролине Едштадлер, Сојузна министерка за Европската Унија и Устав на Република Австрија

Средба со Каролине Едштадлер, Сојузна министерка за Европската Унија и Устав на Република Австрија

  Претседателот Стево Пендаровски, денеска ја прими Сојузната министерка за Европската Унија и Устав на Република Австрија, Каролине Едштадлер. На средбата беа потврдени одличните билатерални односи меѓу двете држави и беше...

Средба на претседателот Пендаровски со Андреас Шидер, европратеник и копретседавач со Мешовитиот парламентарен комитет ЕУ – Република Северна Македонија

Средба на претседателот Пендаровски со Андреас Шидер, европратеник и копретседавач со Мешовитиот парламентарен комитет ЕУ – Република Северна Македонија

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими Андреас Шидер, австриски европратеник и копретседавач со Мешовитиот парламентарен комитет Европска Унија - Република Северна Македонија. На средбата, претседателот Пендаровски истакна...

Делегација од Кабинетот на Претседателот положи цвеќе по повод 118-годишнината од смртта на Гоце Делчев

Делегација од Кабинетот на Претседателот положи цвеќе по повод 118-годишнината од смртта на Гоце Делчев

Делегација од Кабинетот на Претседателот на Република Северна Македонија, предводена од генералниот секретар, Миле Бошњаковски, денеска положи цвеќе на гробот на Гоце Делчев во црквата „Свети Спас“, по повод 118-годишнината од неговата...

Честитка од претседателот Пендаровски по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден

Честитка од претседателот Пендаровски по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка до поглаварот на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, Митрополит  Скопски, Архиепископ...

Средба на претседателот Пендаровски со претставници на Асоцијацијата на независната културна сцена – ЈАДРО

Средба на претседателот Пендаровски со претставници на Асоцијацијата на независната културна сцена – ЈАДРО

Претседателот Стево Пендаровски денеска одржа он-лајн средба со претставници на Асоцијацијата на независната културна сцена – ЈАДРО. На средбата со претставниците на асоцијацијата, која во себе обединува 46 организации, неформални...

Сопругата на претседателот, Ѓоргиевска во посета на ЈЗУ Завод за рехабилитација на слух, говор и глас – Скопје

Сопругата на претседателот, Ѓоргиевска во посета на ЈЗУ Завод за рехабилитација на слух, говор и глас – Скопје

Сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска по повод месецот посветен на подигнување на свеста за присуството и прифаќањето на лицата со аутизам, денеска беше во посета на ЈЗУ Завод за рехабилитација на слух, говор и глас – Скопје. [gallery...

Средба на претседателот Пендаровски со Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг

Средба на претседателот Пендаровски со Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на работната посета на Брисел, денеска оствари средба со Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. На средбата беше дискутирано за соработката меѓу Република Северна Македонија и НАТО Алијансата, за актуелните регионални...

Средби на претседателот Пендаровски со потпретседателот на ЕК и Висок претставник за надворешна и безбедносна политика на ЕУ, Борел и со претседателот на ЕП, Сасоли

Средби на претседателот Пендаровски со потпретседателот на ЕК и Висок претставник за надворешна и безбедносна политика на ЕУ, Борел и со претседателот на ЕП, Сасоли

Претседателот Стево Пендаровски за време на работната посета на Брисел, денеска оствари средби со потпретседателот на Европската Комисија и Висок претставник за надворешна и безбедносна политика на Европската Унија, Жозеп Борел и со претседателот на Европскиот...

Средби на претседателот Пендаровски со еврокомесарот Оливер Вархеји и со Специјалниот претставник на ЕУ за дијалогот Белград-Приштина, Мирослав Лајчак

Средби на претседателот Пендаровски со еврокомесарот Оливер Вархеји и со Специјалниот претставник на ЕУ за дијалогот Белград-Приштина, Мирослав Лајчак

Претседателот Стево Пендаровски денеска оствари средби со Комесарот за соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, Оливер Вархеји и со специјалниот претставник на Европската Унија за дијалогот Белград-Приштина и за други регионални прашања на...