Обраќање на претседателот Пендаровски на регионалната презентација на Извештајот за човеков развој на УНДП

Обраќање на претседателот Пендаровски на регионалната презентација на Извештајот за човеков развој на УНДП

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на регионалната презентација на Извештајот за човеков развој подготвен од УНДП, којашто се одржа онлајн. Во своето обраќање, претседателот Пендаровски се осврна на влијанието на пандемијата на Ковид-19 врз...

Честитка од претседателот Пендаровски по повод еврејскиот празник Ханука

Честитка од претседателот Пендаровски по повод еврејскиот празник Ханука

Претседателот Стево Пендаровски по повод еврејскиот празник Ханука, упати честитка до г-ѓа Берта Романо-Николиќ, претседател на Еврејската заедница на Република Северна Македонија, како и до сите припадници на Eврејската заедница во Република Северна Македонија....

Средба со министерот за здравство Филипче, НГШ на Армијата Ѓурчиновски и директорот на ЦУК Ангелов

Средба со министерот за здравство Филипче, НГШ на Армијата Ѓурчиновски и директорот на ЦУК Ангелов

Претседателот Стево Пендаровски денеска ги прими министерот за здравство, Венко Филипче, началникот на Генералштабот на Армијата на Република Северна Македонија, генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски и директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов....

Сопругата на Претседателот, Ѓоргиевска во посета на гостиварската компанија „Касефичио Чезарина” и со поддршка на жените претприемачи

Сопругата на Претседателот, Ѓоргиевска во посета на гостиварската компанија „Касефичио Чезарина” и со поддршка на жените претприемачи

Сопругата на Претседателот, Елизабета Ѓоргиевска, денеска ја посети компанијата „Касефичио Чезарина”од Гостивар, која се занимава со производство на сирења и со која раководи успешната жена претприемач Гзиме Фејзи. Во насока на нејзините заложби за поддршка на жените...

Учество на форумот To be secure (2BS) во организација на Атлантскиот совет на Црна Гора

Учество на форумот To be secure (2BS) во организација на Атлантскиот совет на Црна Гора

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на десеттиот To be secure (2BS) форум, во организација на Атлантскиот совет на Црна Гора. Говорејќи на тема „Западниот Балкан за 10 години“, претседателот Пендаровски...

Проштална средба на претседателот Пендаровски со грчкиот амбасадор Јанакакис

Проштална средба на претседателот Пендаровски со грчкиот амбасадор Јанакакис

Претседателот Стево Пендаровски денеска во проштална средба го прими амбасадорот на Република Грција, Димитрис Јанакакис. На средбата беа разменети мислења за севкупните билатерални односи меѓу Република Северна Македонија и Република Грција, како и за потенцијалите и...

Претседателот Пендаровски го потпиша Указот за прогласување на Законот за изменување на Законот за финансирање на политичките партии

Претседателот Пендаровски го потпиша Указот за прогласување на Законот за изменување на Законот за финансирање на политичките партии

Претседателот Стево Пендаровски, денеска го потпиша Указот за прогласување на Законот за изменување на Законот за финансирање на политичките партии. Претседателот Пендаровски очекува дека на ист начин на којшто на политичките партии им се враќаат запрените средства за...

Средба на сопругата на претседателот Ѓоргиевска со дизајнерката Сара Реџиќ

Средба на сопругата на претседателот Ѓоргиевска со дизајнерката Сара Реџиќ

Сопругата на претседателот на Република Северна Македонија, Елизабета Ѓоргиевска, денеска во Млади Хаб – Канцеларија на Претседателот се сретна со дизајнерката на облека и модни додатоци Сара Реџиќ. На средбата Реџиќ...

Порака по повод Меѓународниот ден на човековите права

Порака по повод Меѓународниот ден на човековите права

Претседателот Стево Пендаровски упати порака по повод 10 Декември - Меѓународниот ден на човековите права. Почитувани граѓани, Одбележувајќи го Меѓународниот ден на човековите права се потсетуваме дека овие универзални придобивки се родија од најголемите кризи на...

Средба на претседателот Пендаровски со амбасадорите на земјите од Вишеградската група

Средба на претседателот Пендаровски со амбасадорите на земјите од Вишеградската група

Претседателот Стево Пендаровски денеска одржа средба со амбасадорите на земјите од Вишеградската група, акредитирани во Република Северна Македонија. На средбата присуствуваа амбасадорот на Република Полска, Војциех Тицињски, на Чешката Република, Мирослав Томан, на...

Претседателот Пендаровски ги прими акредитивните писма на новоименуваните амбасадори на Грузија и на Република Казахстан

Претседателот Пендаровски ги прими акредитивните писма на новоименуваните амбасадори на Грузија и на Република Казахстан

Претседателот Стево Пендаровски денеска ги прими акредитивните писма на новоименуваните амбасадори на Грузија и на Република Казахстан. На церемонијата на предавање на акредитивните писма од страна на Тамуна Лилуашвили, новоименувана амбасадорка на Грузија во...

Интервју на претседателот Пендаровски за дневникот на ТВ Сител

Интервју на претседателот Пендаровски за дневникот на ТВ Сител

Во интервјуто за дневникот на ТВ Сител, претседателот Стево Пендаровски одговара на прашања поврзани со најновите случувања во однос на македонско-бугарските односи и перспективите за членство во ЕУ. Меѓу темите на интервјуто се и справување со пандемијата, кризниот...