Генералниот секретар на Кабинетот на Претседателот положи цвеќе по повод 23 Октомври – Денот на македонската револуционерна борба

Генералниот секретар на Кабинетот на Претседателот положи цвеќе по повод 23 Октомври – Денот на македонската револуционерна борба

Генералниот секретар Миле Бошњаковски како претставник на Кабинетот на Претседателот на Република Северна Македонија, денеска, по повод 23 Октомври – Денот на македонската револуционерна борба, положи цвеќе пред споменикот на Гоце Делчев во Градскиот парк во Скопје....

Честитка од претседателот Пендаровски по повод 23 Октомври – Денот на македонската револуционерна борба

Честитка од претседателот Пендаровски по повод 23 Октомври – Денот на македонската револуционерна борба

Претседателот Стево Пендаровски упати честитка до граѓаните по повод 23 Октомври – Денот на македонската револуционерна борба. Почитувани сограѓани, Нека ни е честит 23 Октомври, Денот на македонската револуционерна борба. Датумот на основањето на македонската...

Претседателот Пендаровски се обрати на завршниот настан на 6. Отворени денови на Институтот за македонски јазик

Претседателот Пендаровски се обрати на завршниот настан на 6. Отворени денови на Институтот за македонски јазик

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Небрегово ja посети Спомен-куќата на Блаже Конески и се обрати на завршниот настан на 6. Отворени денови на Институтот за македонски јазик „Крсте Петков Мисирков“. Во рамки на настанот, претседателот Пендаровски положи свежо...

Средба на претседателот Пендаровски со генералната секретарка на ОБСЕ, Хелга Марија Шмид

Средба на претседателот Пендаровски со генералната секретарка на ОБСЕ, Хелга Марија Шмид

Претседателот Стево Пендаровски денеска ја прими Хелга Марија Шмид, генерална секретарка на ОБСЕ. На средбата беше разговарано за севкупната соработка со организацијата, како и за подготовките за претседателството на Република Северна Македонија со ОБСЕ во 2023...

Претседателот Пендаровски ги прими акредитивните писма на новоименуваните амбасадори на Кралството Шпанија и на Република Кореја

Претседателот Пендаровски ги прими акредитивните писма на новоименуваните амбасадори на Кралството Шпанија и на Република Кореја

Претседателот Стево Пендаровски денеска ги прими акредитивните писма на новоименуваните амбасадори на Кралството Шпанија и на Република Кореја во Република Северна Македонија.   На церемонијата на предавање на акредитивни писма од страна на Хосе Луис Лосано...

Претседателот Пендаровски се обрати на Младинскиот самит за климатски промени во Скопје

Претседателот Пендаровски се обрати на Младинскиот самит за климатски промени во Скопје

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на Младинскиот самит за климатски промени во Скопје – од Милано до Глазгов и понатаму.., иницијатива која е поддржана од УНИЦЕФ, а финансирана од Шведската агенција за меѓународен развој (СИДА). Самитот е организиран...

Средба на претседателот Пендаровски со евроамбасадорот Гир

Средба на претседателот Пендаровски со евроамбасадорот Гир

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими шефот на делегацијата на Европската Унија во Република Северна Македонија, амбасадорот Дејвид Гир, кој му го предаде извештајот на Европската Комисија за напредокот на Република Северна Македонија за 2021 година....

Претседателот Пендаровски оствари средба со началникот на Генералштабот на Вооружените сили на Унгарија, генерал-потполковник Ромулус Русин-Сенди

Претседателот Пендаровски оствари средба со началникот на Генералштабот на Вооружените сили на Унгарија, генерал-потполковник Ромулус Русин-Сенди

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими началникот на Генералштабот на Вооружените сили на Унгарија, генерал-потполковник Ромулус Русин-Сенди, кој престојува во официјална посета на Република Северна Македонија. На...

Изјава на претседателот Пендаровски по гласањето на првиот круг од локалните избори 2021

Изјава на претседателот Пендаровски по гласањето на првиот круг од локалните избори 2021

Претседателот Стево Пендаровски, денеска, на првиот круг од локалните избори 2021, гласаше на избирачкото место 2489. По гласањето, претседателот Пендаровски изјави: „Според досегашните...

Претседателот Пендаровски во Стокхолм оствари средби со претставници на Шведската агенција за меѓународна соработка и развој – СИДА, на Нобеловата фондација и на водечки политички организации и институти

Претседателот Пендаровски во Стокхолм оствари средби со претставници на Шведската агенција за меѓународна соработка и развој – СИДА, на Нобеловата фондација и на водечки политички организации и институти

Претседателот Стево Пендаровски за време на работната посета на Кралството Шведска денеска во Стокхолм оствари средби со претставници на Шведската агенција за меѓународна соработка и развој – СИДА, претставници на Нобеловата фондација, како и на водечките политички...

Средба на претседателот Пендаровски со министерката за надворешни работи на Кралството Шведска, Анн Линде

Средба на претседателот Пендаровски со министерката за надворешни работи на Кралството Шведска, Анн Линде

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на работната посета на Кралството Шведска, денеска во Стокхолм оствари средба со министерката за надворешни работи на Кралството Шведска, Анн Линде. Претседателот Пендаровски изрази очекување дека ќе продолжи политиката на...

Претседателот Пендаровски во Стокхолм оствари средба со спикерот на Парламентот на Шведска, Андреас Норлен

Претседателот Пендаровски во Стокхолм оствари средба со спикерот на Парламентот на Шведска, Андреас Норлен

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Стокхолм, во рамки на работната посета на Кралството Шведска, оствари средба со спикерот на Парламентот на Шведска, Андреас Норлен, како и со дел од членовите на комисијата за надворешни работи, комисијата за европски...

Транспарентност

Транспарентност, отвореност и достапност се принципи по кои функционира институцијата Претседател на Република Северна Македонија и Кабинетот како стручна служба за поддршка на работата на претседателот.

Кабинетот редовно информира за сите активности, тековни проекти и ставови на претседателот, а службата за комуникации е достапна за прашањата на новинарите во секое време.

Покрај редовното информирање преку конвенционалните и дигиталните медиуми, Кабинетот на претседателот е отворен за сите граѓани коишто се заинтересирани за работата на претседателот, со можноста за посета на вила „Водно“ преку програмата „Отворен кабинет“.

Преку програмата „Лице в лице со претседателот“ жителите на целата земја имаат можност да поразговараат со претседателот при неговите посети на различните населени места.