Седница на Советот за безбедност

Седница на Советот за безбедност

Денеска во Кабинетот на Претседателот се одржа 13-та седница на Советот за безбедност на Република Северна Македонија. Точки на дневен ред за кои се дискутираше беа...

Интервју на претседателот Пендаровски за „360 степени“ на Телевизија Алсат-М

Интервју на претседателот Пендаровски за „360 степени“ на Телевизија Алсат-М

Претседателот Стево Пендаровски во интервју за емисијата „360 степени“ на Телевизија Алсат-М говореше за пожарот во модуларната болница во Тетово, за одговорноста и истрагата. Во емисијата претседателот Пендаровски одговараше на прашања за пописот, локалните избори,...

Телефонски разговор на претседателот Пендаровски со израелскиот претседател Херцог

Телефонски разговор на претседателот Пендаровски со израелскиот претседател Херцог

Претседателот Стево Пендаровски денеска оствари телефонски разговор со претседателот на Државата Израел, Исак Херцог. Претседателот Херцог, во негово лично име и во име на граѓаните на Државата Израел упати најдлабоко сочувство до семејствата на загинатите во пожарот...

Претседателот Пендаровски во посета на опожарената модуларна болница во Тетово

Претседателот Пендаровски во посета на опожарената модуларна болница во Тетово

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Тетово ја посети опожарената модуларна болница наменета за лекување на Ковид-19 пациенти, каде во синоќешниот пожар загинаа 14 лица. Претседателот Пендаровски беше информиран за првичните сознанија поврзани со трагичниот...

Честитки до претседателот Стево Пендаровски по повод 8 Септември, Денот на независноста

Честитки до претседателот Стево Пендаровски по повод 8 Септември, Денот на независноста

По повод 8 Септември, Денот на независноста, писма со честитки до претседателот Стево Пендаровски испратија следниве шефови на држави: Претседателот на Сојузна Република Германија, Франк Валтер-Штајнмаер во писмото упатува срдечни честитки по повод 30-годишнината од...

Сочувство од словенечкиот и од српскиот претседател по трагедијата во Тетово

Сочувство од словенечкиот и од српскиот претседател по трагедијата во Тетово

Претседателот Стево Пендаровски оствари телефонски разговор со Претседателот на Република Словенија, Борут Пахор. Во разговорот, претседателот Пахор во свое лично име и во име на граѓаните на Република Словенија изрази најдлабоко сочувство до семејствата и блиските на...

Кабинетот на Претседателот ги откажа настаните поради трагичниот настан во Тетово

Кабинетот на Претседателот ги откажа настаните поради трагичниот настан во Тетово

Кабинетот на Претседателот на Република Северна Македонија, поради трагичниот настан во модуларната болница во Тетово, известува дека се откажуваат најавените настани по повод 8 Септември, Денот на...

Обраќање на претседателот Пендаровски по повод 8 Септември на централната прослава „30 години независност“

Обраќање на претседателот Пендаровски по повод 8 Септември на централната прослава „30 години независност“

Претседателот Стево Пендаровски, по повод одбележувањето на 8 Септември, Денот на независноста, денеска се обрати на централната прослава „30 години независност“, што се одржа пред Собранието на Република Северна Македонија. ...

Претседателот Пендаровски ги одликува Стојан Андов и пратениците од првото повеќепартиско собрание со Орден „8 Септември“

Претседателот Пендаровски ги одликува Стојан Андов и пратениците од првото повеќепартиско собрание со Орден „8 Септември“

Претседателот Стево Пендаровски, по повод 8 Септември, Денот на независноста, ги одликуваше Стојан Андов, прв претседател на првото повеќепартиско собрание и пратениците во Собранието на Република Македонија во мандатниот период од 1990 до 1994 година, со Орден „8...

Видео–честитка од претседателот Пендаровски по повод 8 Септември, Денот на независноста

Видео–честитка од претседателот Пендаровски по повод 8 Септември, Денот на независноста

Почитувани Македонци, Албанци, Турци, Срби, Бошњаци, Роми, Власи и сите други граѓани, Нека ни е честита 30-годишнината од независноста на нашата заедничка држава! На денешен ден, пред 30 години, се оствари сонот на сите генерации кои се бореа и гинеа за нашата...

Претседателот Пендаровски оддаде почит на покојните претседатели Киро Глигоров и Борис Трајковски

Претседателот Пендаровски оддаде почит на покојните претседатели Киро Глигоров и Борис Трајковски

Претседателот Стево Пендаровски, по повод 8 Септември – Денот на независноста, денеска положи свежо цвеќе на вечните почивалишта на покојните претседатели Киро Глигоров и Борис Трајковски на градските гробишта Бутел во Скопје. [gallery...

Транспарентност

Транспарентност, отвореност и достапност се принципи по кои функционира институцијата Претседател на Република Северна Македонија и Кабинетот како стручна служба за поддршка на работата на претседателот.

Кабинетот редовно информира за сите активности, тековни проекти и ставови на претседателот, а службата за комуникации е достапна за прашањата на новинарите во секое време.

Покрај редовното информирање преку конвенционалните и дигиталните медиуми, Кабинетот на претседателот е отворен за сите граѓани коишто се заинтересирани за работата на претседателот, со можноста за посета на вила „Водно“ преку програмата „Отворен кабинет“.

Преку програмата „Лице в лице со претседателот“ жителите на целата земја имаат можност да поразговараат со претседателот при неговите посети на различните населени места.