Средба на претседателот Пендаровски и сопругата Ѓоргиевска со претставници на коалицијата „МЕНУВАМЕ“

Средба на претседателот Пендаровски и сопругата Ѓоргиевска со претставници на коалицијата „МЕНУВАМЕ“

Претседателот Стево Пендаровски со сопругата Елизабета Ѓоргиевска денеска примија активисти за правата на лицата со попреченост од коалицијата „МЕНУВАМЕ“. Лицата со попреченост и родителите на деца со попреченост на средбата ги истакнаа своите барања за подобрување на...

Претседателот Пендаровски во посета на опожарените места во прилепско

Претседателот Пендаровски во посета на опожарените места во прилепско

Претседателот и Врховен командант на вооружените сили, Стево Пендаровски, денеска ја посети касарната „Мирче Ацев" во Прилеп и опожарените места во околината на селото Топлица. Припадниците...

Претседателот Пендаровски оддаде почит на десеттемина армиски резервисти загинати кај Карпалак

Претседателот Пендаровски оддаде почит на десеттемина армиски резервисти загинати кај Карпалак

Претседателот Стево Пендаровски, денеска во Прилеп, присуствуваше на одбележувањето на 20-годишнината од загинувањето на армиските резервисти кај месноста Карпалак. Претседателот Пендаровски положи цвеќе пред комплексот „Карпалак“ во центарот на градот и оддаде почит...

Претседателот Пендаровски во посета на делчевско-пехчевскиот регион

Претседателот Пендаровски во посета на делчевско-пехчевскиот регион

Претседателот и Врховен командант на вооружените сили, Стево Пендаровски, вечерва ги посети припадниците на Армијата во Оперативниот центар на Првата пешадиска бригада во село Тработивиште, делчевско, кое беше едно од најкритично зафатените подрачја во државата....

Централна свеченост по повод чествувањето на 2 Август, Илинден – Денот на Републиката на Мечкин Камен

Централна свеченост по повод чествувањето на 2 Август, Илинден – Денот на Републиката на Мечкин Камен

Вчера централната манифестација за одбележување на Илинден на Мечкин камен во Крушево беше во скратена верзија заради потребата да се одговори соодветно на пожарот во Кочани. Централната свеченост започна со полагање свежо цвеќе од претседателот Пендаровски и бројни...

Соопштение

Соопштение

Вечерва во Крушево началникот на Генералштабот на Армијата, генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски го информираше претседателот Стево Пендаровски за состојбата со пожарите низ земјата и посебно за големиот пожар во Кочани доцна попладнево. Претседателот Пендаровски,...

Делегации од Кабинетот на Претседателот присуствуваа на свеченото одбележување на 2 Август, Илинден – Денот на Републиката во Скопје, Пелинце и Смилево

Делегации од Кабинетот на Претседателот присуствуваа на свеченото одбележување на 2 Август, Илинден – Денот на Републиката во Скопје, Пелинце и Смилево

Делегации од Кабинетот на Претседателот на Република Северна Македонија денеска присуствуваа на свеченото одбележување на 2 Август, Илинден - Денот на Републиката во Скопје, Пелинце и Смилево. Во Скопје,...

Претседателот Пендаровски на чествување на државниот празник 2 Август, Илинден – Денот на Републиката во Крушево

Претседателот Пендаровски на чествување на државниот празник 2 Август, Илинден – Денот на Републиката во Крушево

Претседателот Стево Пендаровски, денеска по повод 2 Август, Илинден - Денот на Републиката, присуствува на чествувањето на државниот празник во Крушево. Во црквата „Св. Никола“, претседателот Пендаровски присуствуваше на панихидата за загинатите Илинденци и положи...

Честитка од претседателот Пендаровски по повод 2 Август, Илинден – Денот на Републиката

Честитка од претседателот Пендаровски по повод 2 Август, Илинден – Денот на Републиката

Почитувани граѓани, Слободата е највисокиот идеал и цел на еден народ. Таа започнува како идеја на една генерација која сака да биде своја на своето и самата да одлучува за својата иднина. На 2 август 1903-та, борбата за слобода ја започна револуционерната илинденска...

Програма за чествување на 2 Август, Илинден – Денот на Републиката

Програма за чествување на 2 Август, Илинден – Денот на Републиката

2 Август, Илинден, Ден на Републиката Одбележуваме 118 години од Крушевската Република и 77 години од Првото заседание на АСНОМ. Утре, на 2 Август, Денот на Републиката - Илинден, во Крушево, Претседателот Стево Пендаровски ќе присуствува на панихида во храмот...

Реакција на изјавата на Христијан Мицкоски

Реакција на изјавата на Христијан Мицкоски

Претседателот Пендаровски е крајно непријатно изненаден од квалификацијата на господинот Мицкоски, според која, утрешното чествување на најголемиот македонски празник – Илинден, во Крушево ќе биде „циркуски церемонијал“. Не се памети, години наназад дека некој наш...

Јавен повик и програма за чествување на 2 Август, Илинден – Денот на Републиката

Јавен повик и програма за чествување на 2 Август, Илинден – Денот на Републиката

Почитувани граѓани Ве покануваме на 2 август, 2021 година, понеделник, со почеток во 18:00 часот на Мечкин Камен во Крушево на одбележување на државниот празник 2 Август, Илинден - Денот на Републиката. Годинава чествуваме 118 години од Крушевската Република и повикот...

Транспарентност

Транспарентност, отвореност и достапност се принципи по кои функционира институцијата Претседател на Република Северна Македонија и Кабинетот како стручна служба за поддршка на работата на претседателот.

Кабинетот редовно информира за сите активности, тековни проекти и ставови на претседателот, а службата за комуникации е достапна за прашањата на новинарите во секое време.

Покрај редовното информирање преку конвенционалните и дигиталните медиуми, Кабинетот на претседателот е отворен за сите граѓани коишто се заинтересирани за работата на претседателот, со можноста за посета на вила „Водно“ преку програмата „Отворен кабинет“.

Преку програмата „Лице в лице со претседателот“ жителите на целата земја имаат можност да поразговараат со претседателот при неговите посети на различните населени места.