Интервју на претседателот Пендаровски за руски Коммерсант

Интервју на претседателот Пендаровски за руски Коммерсант

Во своето прво интервју за руските медиуми, претседателот Стево Пендаровски разговараше со дописникот на Коммерсант на Балканот, Генадиј Сисоев. Во интервјуто, претседателот разговараше за релациите на Република  Северна Македонија со Русија, за европските перпсективи...

Честитка од претседателот Пендаровски по повод 21 декември – Денот на наставата на турски јазик

Честитка од претседателот Пендаровски по повод 21 декември – Денот на наставата на турски јазик

Претседателот Стево Пендаровски, по повод одбележувањето на 21 декември – Денот на наставата на турски јазик, упати честитка до припадниците на турската заедница во Република Северна Македонија. Почитувани сограѓани Турци, Дозволете најсрдечно да ви го честитам Денот...

Интервју на претседателот Пендаровски за емисијата „Само интервју“ на Канал 5 телевизија

Интервју на претседателот Пендаровски за емисијата „Само интервју“ на Канал 5 телевизија

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, во емисијата „Само интервју“ на Канал 5 телевизија, говори за актуелните теми во  државата, за македонско-бугарските односи и процесот на нашата европска интеграција, како и за предизвиците поврзани со...

Сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска по втор пат покровител на настанот „Едно семејство“ на СОС Детско село

Сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска по втор пат покровител на настанот „Едно семејство“ на СОС Детско село

Сопругата на претседателот на државата, Елизабета Ѓоргиевска, продолжувајќи ја минатогодишната традиција и годинава беше покровител на настанот „Едно семејство“ во организација на СОС Детско село. Посочувајќи дека со овој настан, во пресрет на Меѓународниот ден на...

Одбележување на Ханука – споделуваме светлина во спомен на 7.144 македонски Евреи, жртви на Холокаустот

Одбележување на Ханука – споделуваме светлина во спомен на 7.144 македонски Евреи, жртви на Холокаустот

 Претседателот Стево Пендаровски, по повод одбележувањето на еврејскиот празник Ханука, заедно со учениците од ПОУ„Иднина“и ПОУ „Златен Сремац“ од Скопје, коишто се дел од проектот „1000 Менори“, ги запалија осумте свеќи на менорите, во спомен на 7144 македонски...

Обраќање на претседателот Пендаровски на регионалната презентација на Извештајот за човеков развој на УНДП

Обраќање на претседателот Пендаровски на регионалната презентација на Извештајот за човеков развој на УНДП

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на регионалната презентација на Извештајот за човеков развој подготвен од УНДП, којашто се одржа онлајн. Во своето обраќање, претседателот Пендаровски се осврна на влијанието на пандемијата на Ковид-19 врз...

Честитка од претседателот Пендаровски по повод еврејскиот празник Ханука

Честитка од претседателот Пендаровски по повод еврејскиот празник Ханука

Претседателот Стево Пендаровски по повод еврејскиот празник Ханука, упати честитка до г-ѓа Берта Романо-Николиќ, претседател на Еврејската заедница на Република Северна Македонија, како и до сите припадници на Eврејската заедница во Република Северна Македонија....

Средба со министерот за здравство Филипче, НГШ на Армијата Ѓурчиновски и директорот на ЦУК Ангелов

Средба со министерот за здравство Филипче, НГШ на Армијата Ѓурчиновски и директорот на ЦУК Ангелов

Претседателот Стево Пендаровски денеска ги прими министерот за здравство, Венко Филипче, началникот на Генералштабот на Армијата на Република Северна Македонија, генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски и директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов....

Обраќање на претседателот Стево Пендаровски во Собранието на Република Северна Македонија

Обраќање на претседателот Стево Пендаровски во Собранието на Република Северна Македонија

Почитувани граѓани, почитуван претседател на Собранието, Почитуван премиер, почитувани пратеници, почитувани министри, ценети гости, Ваши Екселенции, претставници на медиумите, На самиот почеток, дозволете ми да изразам сочувство до најблиските на сите кои ги загубија...

Сопругата на Претседателот, Ѓоргиевска во посета на гостиварската компанија „Касефичио Чезарина” и со поддршка на жените претприемачи

Сопругата на Претседателот, Ѓоргиевска во посета на гостиварската компанија „Касефичио Чезарина” и со поддршка на жените претприемачи

Сопругата на Претседателот, Елизабета Ѓоргиевска, денеска ја посети компанијата „Касефичио Чезарина”од Гостивар, која се занимава со производство на сирења и со која раководи успешната жена претприемач Гзиме Фејзи. Во насока на нејзините заложби за поддршка на жените...

Учество на форумот To be secure (2BS) во организација на Атлантскиот совет на Црна Гора

Учество на форумот To be secure (2BS) во организација на Атлантскиот совет на Црна Гора

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на десеттиот To be secure (2BS) форум, во организација на Атлантскиот совет на Црна Гора. Говорејќи на тема „Западниот Балкан за 10 години“, претседателот Пендаровски...

Проштална средба на претседателот Пендаровски со грчкиот амбасадор Јанакакис

Проштална средба на претседателот Пендаровски со грчкиот амбасадор Јанакакис

Претседателот Стево Пендаровски денеска во проштална средба го прими амбасадорот на Република Грција, Димитрис Јанакакис. На средбата беа разменети мислења за севкупните билатерални односи меѓу Република Северна Македонија и Република Грција, како и за потенцијалите и...

Транспарентност

Транспарентност, отвореност и достапност се принципи по кои функционира институцијата Претседател на Република Северна Македонија и Кабинетот како стручна служба за поддршка на работата на претседателот.

Кабинетот редовно информира за сите активности, тековни проекти и ставови на претседателот, а службата за комуникации е достапна за прашањата на новинарите во секое време.

Покрај редовното информирање преку конвенционалните и дигиталните медиуми, Кабинетот на претседателот е отворен за сите граѓани коишто се заинтересирани за работата на претседателот, со можноста за посета на вила „Водно“ преку програмата „Отворен кабинет“.

Преку програмата „Лице в лице со претседателот“ жителите на целата земја имаат можност да поразговараат со претседателот при неговите посети на различните населени места.