Одбележани 9 години од смртта на претседателот Глигоров

Одбележани 9 години од смртта на претседателот Глигоров

  Делегација на Кабинетот на Претседателот на Република Северна Македонија денеска положи цвеќе на гробот на поранешниот претседател Киро Глигоров, во Алејата на великаните на Градските гробишта Бутел во Скопје.   ...

Обраќање на претседателот Пендаровски по повод новогодишните празници

Обраќање на претседателот Пендаровски по повод новогодишните празници

Драги сограѓани,  2020-та беше една од најтешките години од македонската независност. Ја поминавме во постојана тензија помеѓу стравот и надежта. Стравувавме за нашето здравје и животи. Бевме загрижени и за економијата, за работните места, многу лични и професионални...

Телефонски разговор на претседателот Пендаровски  со хрватскиот претседател Милановиќ

Телефонски разговор на претседателот Пендаровски со хрватскиот претседател Милановиќ

Претседателот Стево Пендаровски денеска оствари телефонски разговор со претседателот на Република Хрватска, Зоран Милановиќ. Во разговорот, претседателот Пендаровски изрази сочувство на семејствата коишто ги изгубија своите блиски во серијата земјотреси коишто ја...

Потпишан Указот за прогласување на Законот за решавање на спорот помеѓу Владата на Република Македонија и Макпетрол АД Скопје по пат на спогодба

Потпишан Указот за прогласување на Законот за решавање на спорот помеѓу Владата на Република Македонија и Макпетрол АД Скопје по пат на спогодба

По консултации со експерти од областа на енергетиката и правото, претседателот Стево Пендаровски денеска го потпиша Указот за прогласување на Законот за решавање на спорот помеѓу Владата на Република Македонија и Макпетрол АД Скопје по пат на спогодба. Претседателот...

Разговор со припадници на Армијата распоредени во меѓународни мировни мисии

Разговор со припадници на Армијата распоредени во меѓународни мировни мисии

Претседателот и Врховен командант на вооружените сили, Стево Пендаровски денеска, преку видео-врска, разговараше со припадници на Армијата, распоредени во меѓународните мировни мисии „Одлучна поддршка“ во Авганистан, КФОР во Косово, Алтеа во Босна и Херцеговина,...

Претседателот Пендаровски го прими командантот на КФОР генерал-мајор Франко Федеричи

Претседателот Пендаровски го прими командантот на КФОР генерал-мајор Франко Федеричи

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими командантот на КФОР генерал-мајор Франко Федеричи, којшто престојува во работна посета на Република Северна Македонија. Со цел ефикасно справување со безбедносните предизвици во регионот, на средбата беше потврдена...

Интервју на претседателот Пендаровски за првиот програмски сервис на МТВ

Интервју на претседателот Пендаровски за првиот програмски сервис на МТВ

Претседателот Стево Пендаровски во интервју за првиот програмски сервис на МТВ говори за справување со пандемијата на Ковид-19 и предизвикот на вакцинацијата, за македонските евроинтеграции и најновите односи со Бугарија, како и за процесот на реформите во...

Претседателот Пендаровски ги прими организаторите на меѓународниот спортски настан Охрид Ултра-Треил 2021

Претседателот Пендаровски ги прими организаторите на меѓународниот спортски настан Охрид Ултра-Треил 2021

Претседателот Стево Пендаровски денеска прими претставници на организациониот тим на меѓународниот спортски настан Охрид Ултра-Треил 2021. Организаторите истакнаа дека овој спортски настан, којшто се фокусира на одржливо користење на постоечки планинарски патеки и...

Честитка од претседателот Пендаровски до христијанските верници кои го прославуваат Божик според Грегоријанскиот календар

Честитка од претседателот Пендаровски до христијанските верници кои го прославуваат Божик според Грегоријанскиот календар

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот христијански празник – Божик, упати честитка до д-р Киро Стојанов, скопски бискуп и струмичко-скопски епарх и до сите верници кои го прославуваат Божик според Грегоријанскиот календар. Почитувани, Дозволете ми, на...

Претседателот Пендаровски го додели признанието „Успешни млади“

Претседателот Пендаровски го додели признанието „Успешни млади“

Претседателот Стево Пендаровски, денеска го додели признанието „Успешни млади“ на 8 добитници, во рамки на проектот инициран за поттикнување на научната, истражувачката и креативна работа на младите луѓе од земјава. [gallery...

Брифинг за борбената готовност на Армијата во 2020 година

Брифинг за борбената готовност на Армијата во 2020 година

Претседателот на Република Северна Македонија и врховен командант на Армијата, Стево Пендаровски, денес во Домот на Армијата во Скопје, беше информиран од страна на началникот на Генералштабот, генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски за состојбата и борбената...

Претседателот Пендаровски прими македонски научници кои се меѓу најцитираните и највлијателните научници за 2020 година

Претседателот Пендаровски прими македонски научници кои се меѓу најцитираните и највлијателните научници за 2020 година

Претседателот Стево Пендаровски денеска прими дел од македонските научници коишто се на листата на најцитирани и највлијателни научници на светско ниво од сите области за 2020 година, публикувана од Универзитетот Станфорд oд САД. На...

Транспарентност

Транспарентност, отвореност и достапност се принципи по кои функционира институцијата Претседател на Република Северна Македонија и Кабинетот како стручна служба за поддршка на работата на претседателот.

Кабинетот редовно информира за сите активности, тековни проекти и ставови на претседателот, а службата за комуникации е достапна за прашањата на новинарите во секое време.

Покрај редовното информирање преку конвенционалните и дигиталните медиуми, Кабинетот на претседателот е отворен за сите граѓани коишто се заинтересирани за работата на претседателот, со можноста за посета на вила „Водно“ преку програмата „Отворен кабинет“.

Преку програмата „Лице в лице со претседателот“ жителите на целата земја имаат можност да поразговараат со претседателот при неговите посети на различните населени места.