Претседателката Сиљановска Давкова го посети Генералштабот на Армијата и Министерството за одбрана

4 јули 2024 | Соопштенија

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска го посети Генералштабот на Армијата и Министерството за одбрана.

За време на посетата, претседателката Сиљановска Давкова оствари средби со министерот за одбрана, Владо Мисајловски, со началникот на Генералштабот, генерал-потполковник, Васко Ѓурчиновски, како и со генералите во Армијата и раководни лица во Министерството.

На средбите, претседателката Сиљановска Давкова беше информирана за актуелната состојба, процесите на трансформација и модернизација и опремување, обуката и активностите кои се од значење за извршување на мисијата на Армијата, како и учеството во операциите со кои придонесуваме во колективната безбедност.

Претседателката Сиљановска Давкова истакна дека во Армијата како институција со најголема доверба во државата и докажан сојузник во Алијансата е неопходно понатамошно вложување за подобрување на условите за живот и работа во сите сместувачки капацитети. Таа изрази очекување дека Армијата, како и досега, ќе продолжи со истата посветеност да ја исполнува својата уставна должност да го штити територијалниот интегритет и независност, а армиските припадници да продолжат да бидат пример за професионализам, дисциплина и посветеност, како што доликува на земја членка на НАТО.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Претседателката Сиљановска Давкова ги прими избраните жени менаџерки за 2024

Претседателката Сиљановска Давкова ги прими избраните жени менаџерки за 2024

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска во Вила Билјана во Охрид, ги прими избраните жени менаџерки за 2024, од земјава и регионот, во рамки на манифестацијата „Избор на најуспешни жени“, организирана од агенцијата „Марили“. [gallery...

Претседателката Сиљановска Давкова се обрати на отворањето на 64. издание на „Охридско лето“

Претседателката Сиљановска Давкова се обрати на отворањето на 64. издание на „Охридско лето“

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова вчеравечер се обрати на свеченото отворање на 64. издание на меѓународниот фестивал „Охридско лето“, кој традиционално се одржува под покровителство на Претседателот на државата. На свеченото отворање уметничката порака ја...

Претседателката Сиљановска Давкова го прими литванскиот диригент и виолинист Џулијан Рахлин кој ќе настапи на отворањето на „Охридско лето“

Претседателката Сиљановска Давкова го прими литванскиот диригент и виолинист Џулијан Рахлин кој ќе настапи на отворањето на „Охридско лето“

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова, денеска во Вила Билјана во Охрид, го прими раководството на македонската меѓународна музичко-сценска манифестација „Охридско Лето“ и литванскиот диригент и виолинист Џулијан Рахлин кој ќе настапи на вечерашното свечено...

Доделено признанието „Инженерски прстен 2024“ на 15 најуспешни дипломирани инженери

Доделено признанието „Инженерски прстен 2024“ на 15 најуспешни дипломирани инженери

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова, денеска на церемонија што се одржа на платото пред црквата „Свети Климент и Пантелејмон“- Плаошник, во Охрид, го врачи признанието „Инженерски прстен“ на најуспешните студенти кои дипломирале на македонските факултети што...

Претседателката Сиљановска Давкова ги додели сертификатите на учесниците на „Охрид камп за високо-технолошка извонредност“

Претседателката Сиљановска Давкова ги додели сертификатите на учесниците на „Охрид камп за високо-технолошка извонредност“

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска ги додели сертификатите на учесниците на четвртото издание на „Охрид камп за високо-технолошка извонредност“, што се одржува под покровителство на Претседателот на државата, а во организација на Македонија 2025....