Проштална средба на претседателката Сиљановска Давкова со белгискиот амбасадор Фредерик Мерис

28 јуни 2024 | Соопштенија, Средби

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска на проштална средба го прими амбасадорот на Кралството Белгија, со седиште во Софија, Фредерик Мерис.

На средбата беа разменети мислења за севкупните билатерални односи меѓу двете држави, при што беше оценето дека се одликуваат со пријателство и заемна подготвеност за нивно унапредување во сите сфери од заемен интерес. Во насока на натамошно динамизирање на комуникацијата и меѓусебните односи, претседателката Сиљановска Давкова го реафирмираше интересот од македонската страна за резидентно претставување и отворање на белгиска амбасада во Скопје.

На средбата се разговараше за перспективите на државата за напредок во евроинтеграциските процеси, реформската агенда по формирањето на новата влада, како и исходот од белгиското претседателство со Советот на Европската Унија, кое завршува на крајот од месецот. Во тој контекст, претседателката Сиљановска Давкова се заблагодари за севкупната белгиска поддршка по однос на македонските аспирации за членство во Европската Унија и препознавањето на проширувањето како стратешки интерес на унијата.

Претседателката Сиљановска Давкова се заблагодари за севкупниот дипломатски ангажман и придонесот на амбасадорот Мерис во развојот на македонско-белгиските односи и му посака натамошен успех на личен и на професионален план.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Претседателката Сиљановска Давкова прими претставници на македонски здруженија во Албанија

Претседателката Сиљановска Давкова прими претставници на македонски здруженија во Албанија

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска во Вила Билјана во Охрид, прими претставници на македонски здруженија во Република Албанија. На средбата на којашто присуствуваа Едмонд...

Средба со претставници на Обединетата Македонска Дијаспора

Средба со претставници на Обединетата Македонска Дијаспора

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска, во Вила Билјана во Охрид, ги прими Мето Колоски и Гордан Јорданов од Обединетата Македонска Дијаспора. На средбата, претседателката беше информирана за тековните проекти и...

Претседателката Сиљановска Давкова во посета на зоната на пожари во неготинско – донесена одлука за ангажирање на дополнителни 200 армиски припадници

Претседателката Сиљановска Давкова во посета на зоната на пожари во неготинско – донесена одлука за ангажирање на дополнителни 200 армиски припадници

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова, денеска ги посети припадниците на Армијата вклучени во гаснењето на големиот шумски пожар на планината Серта, кај неготинското село Калањево. Претседателката Сиљановска Давкова од страна на директорот на Центарот за...

Работна средба на претседателката Сиљановска Давкова со амбасадорите на земјите од Вишеградската група

Работна средба на претседателката Сиљановска Давкова со амбасадорите на земјите од Вишеградската група

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска оствари работна средба со амбасадорите на земјите од Вишеградската група, на која присуствуваа амбасадорот на Република Полска, Кшиштоф Гжелчик, на Чешката Република, Јарослав Лудва, на Словачката Република, Хенрик...

Претседателката Сиљановска Давкова прими членови на Комисијата за спречување и заштита од дискриминација

Претседателката Сиљановска Давкова прими членови на Комисијата за спречување и заштита од дискриминација

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска прими членови на Комисијата за спречување и заштита од дискриминација (КСЗД). На средбата членовите на Комисијата ја запознаа претседателката Сиљановска Давкова со тековните...