Средба на претседателката Сиљановска Давкова со унгарскиот амбасадор, Андраш Клајн

18 јуни 2024 | Соопштенија, Средби

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска го прими амбасадорот на Унгарија, Андраш Клајн.

На средбата беше поздравен интензивниот политички дијалог и изразена подготвеност за натамошна успешна соработка меѓу двете земји на билатерален и мултилатерален план.

Претседателката се заблагодари за принципиелната и континуирана поддршка од Унгарија како гласен поддржувач на македонската европската интеграција, што претставува наш стратешки и национален интерес и ги поздрави приоритетите на унгарското претседавање со Европската Унија и најавите во однос на политиката на проширувањето.

Во таа насока, беа разменети информации околу текот на македонските евроинтеграции, при што претседателката го истакна очекувањето дека процесот на пристапување во Европската Унија ќе биде евалуиран праведно, врз основа на Копенхагенските критериуми.

Соговорниците разговараа и за соработката во сферата на образованието, науката, одбраната и транспортот, при што претседателката изрази надеж дека во наредниот период дополнително ќе се продлабочи започната соработка помеѓу државните и високообразовните институции на двете земји.

На средбата беа посочени можностите и за продлабочување на економската соработка меѓу двете земји и зголемување на трговската размена.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Претседателката Сиљановска Давкова се обрати на отворањето на 64. издание на „Охридско лето“

Претседателката Сиљановска Давкова се обрати на отворањето на 64. издание на „Охридско лето“

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова вчеравечер се обрати на свеченото отворање на 64. издание на меѓународниот фестивал „Охридско лето“, кој традиционално се одржува под покровителство на Претседателот на државата. На свеченото отворање уметничката порака ја...

Претседателката Сиљановска Давкова го прими литванскиот диригент и виолинист Џулијан Рахлин кој ќе настапи на отворањето на „Охридско лето“

Претседателката Сиљановска Давкова го прими литванскиот диригент и виолинист Џулијан Рахлин кој ќе настапи на отворањето на „Охридско лето“

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова, денеска во Вила Билјана во Охрид, го прими раководството на македонската меѓународна музичко-сценска манифестација „Охридско Лето“ и литванскиот диригент и виолинист Џулијан Рахлин кој ќе настапи на вечерашното свечено...

Доделено признанието „Инженерски прстен 2024“ на 15 најуспешни дипломирани инженери

Доделено признанието „Инженерски прстен 2024“ на 15 најуспешни дипломирани инженери

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова, денеска на церемонија што се одржа на платото пред црквата „Свети Климент и Пантелејмон“- Плаошник, во Охрид, го врачи признанието „Инженерски прстен“ на најуспешните студенти кои дипломирале на македонските факултети што...

Претседателката Сиљановска Давкова ги додели сертификатите на учесниците на „Охрид камп за високо-технолошка извонредност“

Претседателката Сиљановска Давкова ги додели сертификатите на учесниците на „Охрид камп за високо-технолошка извонредност“

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска ги додели сертификатите на учесниците на четвртото издание на „Охрид камп за високо-технолошка извонредност“, што се одржува под покровителство на Претседателот на државата, а во организација на Македонија 2025....

Претседателката Сиљановска Давкова во посета на Центарот за обука на вода во Охрид

Претседателката Сиљановска Давкова во посета на Центарот за обука на вода во Охрид

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова, во придружба на началникот на Генералштабот на Армијата, генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски, денеска ги посети припадниците на Армијата од Баталјонот на специјални сили, кои изведуваат обука во Центарот за обука на вода...