Претседателката Сиљановска Давкова присуствуваше на одбележувањето на јубилејот 65 години Технолошко-металуршки факултет

20 јуни 2024 | Соопштенија

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова присуствуваше на свеченоста по повод одбележување на 65-годишнината од основањето на Технолошко-металуршкиот факултет во Скопје.

Претседателката Сиљановска Давкова го честиташе овој голем јубилеј на наставно-научниот кадар и на студентите на Технолошко-металуршкиот факултет како истакната образовна и научно-истражувачка институција во рамките на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ којашто низ годините продуцирала многу дипломирани инженери, магистри, доктори на науки, кои придонеле во развојот на македонското општество.

Претседателката присуствуваше и на модната ревија на тема „Време“ што ја подготвија студентите на Институтот за текстилно инженерство чии автентични креации инспирирани од минатото транзитираат и ги отсликуваат безграничните можности на иднината.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Претседателката Сиљановска Давкова го посети Генералштабот на Армијата и Министерството за одбрана

Претседателката Сиљановска Давкова го посети Генералштабот на Армијата и Министерството за одбрана

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска го посети Генералштабот на Армијата и Министерството за одбрана. За време на посетата, претседателката Сиљановска Давкова оствари средби со министерот за одбрана, Владо Мисајловски, со началникот на Генералштабот,...

Честитка од претседателката Сиљановска Давкова до американскиот претседател Бајден по повод Денот на независноста

Честитка од претседателката Сиљановска Давкова до американскиот претседател Бајден по повод Денот на независноста

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова, по повод Денот на независноста на Соединетите Американски Држави, упати честитка до претседателот на САД, Џо Бајден. Во продолжение е интегралниот текст на честитката. Почитуван господине Претседателе, Ми претставува особена...

Претседателката Сиљановска Давкова го прими словенечкиот специјален пратеник за Западен Балкан, Анжеј Франгеш

Претседателката Сиљановска Давкова го прими словенечкиот специјален пратеник за Западен Балкан, Анжеј Франгеш

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска го прими Анжеј Франгеш, специјален пратеник за Западен Балкан на Република Словенија. На средбата беше изразено задоволство од одличните пријателски односи и соработка меѓу двете држави, со взаемна поддршка и почит....

Претседателката Сиљановска Давкова го прими азербејџанскиот амбасадор, Камил Касијев

Претседателката Сиљановска Давкова го прими азербејџанскиот амбасадор, Камил Касијев

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска го прими амбасадорот на Република Азербејџан, Камил Касијев.  На средбата се разговараше за продлабочување и унапредување на билатералните односи во различни сфери што се од заемен интерес за двете земји. Во тој...