Siljanovska Davkova: Lufta në Ukrainë nuk është një problem ukrainas, por një problem evropian dhe botëror

16 Qershor 2024 | Kumtesat

Presidentja Gordana Siljanovska Davkova sot do të mbajë fjalim në seancën plenare të Samitit të Paqes në Ukrainë, i cili po mbahet në Burgenstock në liqenin e Luzernit në Zvicër.

Para fillimit të seancës, presidentja Siljanovska Davkova tha se një nga mesazhet më të rëndësishme është që luftën e Ukrainës ta trajtojmë jo si problem ukrainas, por si problem evropian dhe botëror.

“Kishte mendime të pandashme se dialogu është një gjë e shëndoshë, se konferenca e paqes arriti vërtet njohuri unike pavarësisht nga shumë pjesëmarrës. Në shumicën e rasteve, të gjithë i referoheshim Kartës së Kombeve të Bashkuara,  më shpesh të gjithë i referoheshim zgjidhjeve paqësore”, tha presidentja Siljanovska Davkova.

Ajo shtoi se sot ka marrë pjesë edhe në panelin për sigurinë, gjegjësisht rrezikun për sigurinë ushqimore, nga i cili edhe ne jemi të prekur. “Një tjetër dëshmi se ajo që po ndodh, pra lufta, na prek të gjithëve dhe se të gjithë duhet të ndihmojmë për të gjetur një zgjidhje solomonike, pra një zgjidhje të drejtë për Ukrainën, një zgjidhje që garanton paqen e përhershme, them një paqe të përjetshme të Kantit. Njëherë mendoj se tani është koha, në vend që të themi – kurrë më, dhe të përballemi me luftën, të kujtojmë faktin e njohur se Komuniteti Evropian u krijua si një projekt paqeje dhe se Bashkimi Evropian, si dhe të gjitha vendet e botës, kemi obligim ta mbrojmë paqen”, tha kryetarja Siljanovska Davkova.

Duke falënderuar Konfederatën Zvicerane për organizimin e Samitit, ajo shtoi se ka pasur takime të shkurtra me Presidenten e Konfederatës Zvicerane, Viola Amherd, zëvendëspresidenten e Shteteve të Bashkuara, Kamala Harris, kancelarin gjerman Olaf Scholz, presidentin francez Emmanuel Macron dhe kryeministrin grek  Ministri Kyriakos Mitsotakis.

Në margjinat e konferencës, presidentja Siljanovska Davkova zhvilloi takime me disa liderë të tjerë botërorë.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit