Известување за претставниците на медиумите акредитирани за следење на Процесот Брдо-Бриони

7 септември 2023 | Соопштенија

Почитувани претставници на медиумите,

Ви благодариме што се акредитиравте да го следите состанокот на лидерите на земјите во Процесот Брдо-Бриони, што ќе се одржи на 11 септември, понеделник, во Скопје.

Вашите беџови можете да ги подигнете од канцеларијата на МладиХаб на адреса „Димитрие Чуповски“ 7, Скопје во четврток (7 септември) од 12:00 – 15:00 часот и во недела (10 септември) од 16:00 – 19:00 часот.

Напоменуваме дека доколку не поседувате соодветен беџ, нема да ви биде овозможено непречено движење и пристап до местото на настанот.

Контакт лицe: Билјана Радева, 076/45 55 45 [email protected]

Во продолжение ја проследуваме програмата за настанот:

11 септември, понеделник

08:00 – 09:00 Пристигнување на претставници на медиуми

Место: Спореден влез на хотел „Хилтон“, Скопје

10:45 – 10:55 Официјален пречек на лидерите на земјите учеснички на процесот Брдо-Бриони од страна на претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, претседателката на Република Словенија, Наташа Пирц – Мусар и претседателот на Република Хрватска, Зоран Милановиќ

Место: Хотел „Хилтон“, сала „Дајмонд“  

11:00 Семејно фото на лидерите на земјите учеснички на Процесот Брдо-Бриони

Место: Хотел „Хилтон“, сала „Дајмонд“ 

11:10 Пленарен состанок на лидерите на земјите учеснички на Процесот Брдо-Бриони

Место: Хотел „Хилтон“, сала „Дајмонд“ 

12:45 Прес-конференција на претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, претседателката на Република Словенија, Наташа Пирц – Мусар и претседателот на Република Хрватска, Зоран Милановиќ

Место: „Хотел Хилтон“, сала „Платинум 1“

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Отворен Кабинет за основци од училиштето „Мирче Ацев“ и за  лица од Заводот за рехабилитација на деца и младинци

Отворен Кабинет за основци од училиштето „Мирче Ацев“ и за лица од Заводот за рехабилитација на деца и младинци

Кабинетот на претседателот, во рамки на Отворен кабинет, денеска го посетија ученици од ООУ „Мирче Ацев“ и лица од Заводот за рехабилитација на деца и младинци од Скопје. [gallery...

Средба на претседателот Пендаровски со писателката Оља Петрушевска Томева

Средба на претседателот Пендаровски со писателката Оља Петрушевска Томева

Претседателот Стево Пендаровски денеска во книжарницата „Сакам книги“ оствари средба со писателката Оља Петрушевска Томева. Истакнувајќи дека речиси и да нема сличност меѓу пишувањето и нејзината примарна професија...

Средба на претседателот Пендаровски со претседателот на Црна Гора, Милатовиќ

Средба на претседателот Пендаровски со претседателот на Црна Гора, Милатовиќ

Претседателот Стево Пендаровски на маргините на 60. Минхенска безбедносна конференција, вчеравечер оствари средба со претседателот на Црна Гора, Јаков Милатовиќ. На средбата, двајцата соговорници разменија мислења за севкупните билатерални односи, изразувајќи...

Учество на претседателот Пендаровски на панел-дискусијата „Фокус на Балканот“ на Минхенската безбедносна конференција

Учество на претседателот Пендаровски на панел-дискусијата „Фокус на Балканот“ на Минхенската безбедносна конференција

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на учеството на 60. Минхенска безбедносна конференција денеска говореше на панел-дискусијата „Фокус на Балканот“, на која учествуваа и претседателот на Црна Гора, Јаков Милатовиќ, премиерот на Република Албанија, Еди Рама и...

Учество на претседателот Пендаровски на дебатата „Дали Западен Балкан е дел од големата слика? Мапирање на новата европска безбедносна архитектура“

Учество на претседателот Пендаровски на дебатата „Дали Западен Балкан е дел од големата слика? Мапирање на новата европска безбедносна архитектура“

Претседателот Стево Пендаровски во рамки на 60. Минхенска безбедносна конференција, вчеравечер учествуваше на дебатата насловена „Дали Западен Балкан е дел од големата слика? Мапирање на новата европска безбедносна архитектура“, во организација на Центарот за...