Select Page

Соопштенија

Чествување на 11 Октомври, Денот на народното востание на македонскиот народ
Чествување на 11 Октомври, Денот на народното востание на македонскиот народ

 Делегации од Кабинетот на Претседателот денеска по повод 11 Октомври, Денот на народното востание на македонскиот народ, положија свежо цвеќе пред: - Спомен - Костурницата во Куманово, - Споменикот на Методија Андонов - Ченто, Споменикот на Кузман Јосифовски - Питу,...

Порака од претседателот Пендаровски по повод 11 Октомври – Денот на народното востание
Порака од претседателот Пендаровски по повод 11 Октомври – Денот на народното востание

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, упати порака по повод 11 Октомври - Денот на народното востание. Во продолжение е интегралниот текст од пораката на претседателот Пендаровски. Почитувани граѓани, Карактерот на еден народ се цени според...

Средба на претседателот Пендаровски со словачката претседателка Чапутова
Средба на претседателот Пендаровски со словачката претседателка Чапутова

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, по своето обраќање на Глобалниот безбедносен форум „ГЛОБСЕК 2020“, во Братислава, попладнево во Претседателската Палата се сретна со Сузана Чапутова, претседателка на Словачката Република. Претседателот...

Кабинетот на Претседателот го посетија 20-тина млади луѓе во рамки на проектот „Учиме право“

Кабинетот на Претседателот го посетија 20-тина млади луѓе во рамки на проектот „Учиме право“

Во рамки на проектот „Учиме право“ (Street Law) на Младинскиот образовен форум, преку кој младите се едуцираат за човековите, граѓанските и политичките слободи и права, демократијата и концептот на владеење на правото, Европската Унија и процесот на евроинтеграција на...

Одликувања со Орден за воени заслуги по повод 18 Август –  Денот на Армијата Република Северна Македонија

Одликувања со Орден за воени заслуги по повод 18 Август – Денот на Армијата Република Северна Македонија

Претседателот на Република Северна Македонија и Врховен командант на вооружените сили, Стево Пендаровски, денеска, на централната свеченост по повод одбележувањето на 18 Август -  Денот на Армијата, со Орден за воени заслуги ги одликува Канцеларијата за соработка во...

Обраќање на претседателот Пендаровски по повод 18 Август – Денот на Армијата на Република Северна Македонија

Обраќање на претседателот Пендаровски по повод 18 Август – Денот на Армијата на Република Северна Македонија

Почитувани припадници на Армијата на Република Северна Македонија, Ценети екселенции, Драги сограѓани, Денешниот наш празник е повод да се навратиме на 1943 година кога на Славеј планина е формиран првиот баталјон во народнослободителната борба. Континуитетот меѓу...

Стручно предавање за студенти по медицина од страна на сопругата на Претседателот, Елизабета Ѓоргиевска

Стручно предавање за студенти по медицина од страна на сопругата на Претседателот, Елизабета Ѓоргиевска

Сопругата на Претседателот на Република Северна Македонија, Елизабета Ѓоргиевска вчеравечер во Вила Водно одржа предавање за студенти по медицина на тема: „Симплифицирана 3D визуелизација: µCT евалуација in vitro и in vivo“. На настанот на којшто беа присутни...

Средба со гувернерката на Народната банка, Ангеловска-Бежоска

Средба со гувернерката на Народната банка, Ангеловска-Бежоска

Претседателот Стево Пендаровски денеска оствари средба со гувернерката на Народната банка на Република Северна Македонија, Анита Ангеловска-Бежоска, за актуелните случувања во банкарскиот сектор во земјава. Гувернерката...

Средба на претседателот Пендаровски со претседателот на ВМРО – ДПМНЕ, Христијан Мицкоски

Средба на претседателот Пендаровски со претседателот на ВМРО – ДПМНЕ, Христијан Мицкоски

Денеска во Вила Водно, во попладневните часови се одржа средба помеѓу претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски и претседателот на ВМРО – ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. По средбата, претседателот Пендаровски даде изјава за медиумите. [gallery...

19 години од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор

19 години од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор

Денеска се навршуваат 19 години од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор со кој се стави крај на воениот конфликт во 2001 и се поставија темелите за уставни и законодавни измени со кои се гарантираат правата на помалку бројните етнички заедници. Договорот беше...

Претседателот Пендаровски го врачи мандатот за состав на Влада

Претседателот Пендаровски го врачи мандатот за состав на Влада

Претседателот Стево Пендаровски, врз основа на член 84, став 1, алинеја прва, а во согласност со член 90, став 1 од Уставот на Република Северна Македонија и предлогот на Коалицијата „Можеме“, денеска му го врачи мандатот на Зоран Заев. „Врз основа на член 84, став 1,...

Делегација од Кабинетот на Претседателот оддаде почит на 8 армиски резервисти загинати кај Љуботенски бачила

Делегација од Кабинетот на Претседателот оддаде почит на 8 армиски резервисти загинати кај Љуботенски бачила

Делегација од Кабинетот на Претседателот на Република Северна Македонија, по повод 19-годишнината од загинувањето на осум армиски резервисти кај месноста Љуботенски бачила, скопско, денеска положи цвеќе пред спомен-обележјата во општина Ѓорче Петров, пред...

Претседателот Пендаровски во Охрид го посети армискиот нуркачки тим од Баталјонот на специјалните сили

Претседателот Пендаровски во Охрид го посети армискиот нуркачки тим од Баталјонот на специјалните сили

Претседателот на Република Северна Македонија и Врховен командант на Вооружените сили, Стево Пендаровски, денеска го посети нуркачкиот тим од Баталјонот на специјалните сили на Армијата, што изведува обука во летни услови во Центарот за обука на вода во Охрид....

Делегација од Кабинетот на Претседателот оддаде почит на 10 армиски резервисти загинати кај Карпалак

Делегација од Кабинетот на Претседателот оддаде почит на 10 армиски резервисти загинати кај Карпалак

Делегација од Кабинетот на Претседателот на Република Северна Македонија, по повод 19-годишнината од загинувањето на 10 армиски резервисти кај месноста Карпалак, денеска положи цвеќе пред спомен-плочата кај месноста Карпалак на автопатот Тетово – Скопје и пред...

Чествување на 2-ри Август, Ден на Републиката, Илинден

Чествување на 2-ри Август, Ден на Републиката, Илинден

Претседателот Стево Пендаровски, по повод 2-ри Август – Ден на Републиката, Илинден, денеска положи свежо цвеќе пред Меморијалниот центар АСНОМ – Пелинце. Делегации од Кабинетот на Претседателот денеска беа дел од...

Pin It on Pinterest