Средба на претседателот Пендаровски со претставници на хуманитарната организација „Ел Хилал“

22 февруари 2024 | Соопштенија

Претседателот Стево Пендаровски денеска прими претставници на хуманитарната организација „Ел Хилал“, предводени од Бехиџудин Шехапи, претседател на организацијата.

Претставниците на организацијата го информираа претседателот Пендаровски за тековните активности на „Ел Хилал“, која со преку 16 ограноци, односно 4 во Скопје и 12 во другите градови, дејствува на целата територија на државата. Нивната мисија, како што посочија, е постојано да бидат блиску до најранливите, до граѓаните коишто се во потешка финансиска состојба. Во оваа насока потенцираа дека покрај помош во храна и други неопходни производи, на загрозените повеќечлени семејства им обезбедуваат и постојани живеалишта, а годишно доделуваат и од 30 до 60 стипендии на успешни студенти.

Истакнувајќи дека со своето тридецениско дејствување „Ел Хилал“ е првата невладина организација формирана во земјата, од организацијата потенцираа дека помагаат на сите граѓани на кои им е неопходна помош, без разлика на нивната верска или национална припадност, бидејќи како што велат, мора заедно да дејствуваат, кога е во прашање хуманоста. Во организацијата се регистрирани 3.000 семејства.

Претседателот Пендаровски на средбата оддаде признание за придонесот и заложбите на „Ел Хилал“ во борбата против сиромаштијата и обезбедување на социјална кохезија во нашето мултикултурно и мултирелигиско општество.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Рамазан бајрам

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Рамазан бајрам

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот муслимански празник Рамазан бајрам, упати честитка до граѓаните од исламска вероисповед во Република Северна Македонија и до поглаварот на Исламската верска заедница Реис-ул-улема х. хфз. Шаќир еф. Фетаху. Почитуван...

Средба на претседателот Пендаровски со делегација на Пацифичкиот Совет од САД

Средба на претседателот Пендаровски со делегација на Пацифичкиот Совет од САД

Претседателот Стево Пендаровски денеска прими делегација од Пацифичкиот Совет од САД, која престојува во посета на нашата држава. Истакнувајќи дека Соединетите Американски Држави се наш најголем стратешки партнер и сојузник во НАТО, претседателот Пендаровски посочи...

Средба на претседателот Пендаровски со лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан

Средба на претседателот Пендаровски со лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан. Двајцата соговорници разменија мислења за актуелните случувања во регионот на Западен Балкан, за стратешките интереси на земјава и...

Средба со Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување  на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР)

Средба со Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување  на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР)

Претседателот Стево Пендаровски, денеска ја прими Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР). На средбата претседателот Пендаровски беше запознаен со планираните...

Честитка од претседателот Пендаровски до верниците кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот календар

Честитка од претседателот Пендаровски до верниците кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот календар

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка до д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и епарх струмичко-скопски, и до сите христијански верници кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот...