Обраќање на претседателот Пендаровски на Меѓународната конференција „Социјалната работа и социјалната политика во време на глобални кризи“

19 септември 2023 | Обраќања

Претседателот Стево Пендаровски преку видео порака се обрати на учесниците на Меѓународната конференција „Социјалната работа и социјалната политика во време на глобални кризи“, во организација на Институтот за Социјална работа и социјална политика, што се одржува од 19 до 22 септември во Охрид.

Почитувани учесници на Меѓународната конференција,

Почитувани организатори,

Драги пријатели,  

 Најпрво, дозволете да ви се заблагодарам на честа да бидам покровител на оваа значајна конференција и на можноста да ви се обратам преку видео порака. За жал, поради тоа што во овој термин ја предводам македонската делегација на Генералното собрание на Обединетите нации, не сум во можност да бидам со вас во Охрид. Имајќи ја во предвид темата и пријавените учесници верувам дека конференцијата ќе биде успешна, со квалитетни панелисти и инспиративни излагања.

Самата тема на конференцијата имплицира дека живееме во време на бројни предизвици и генерална несигурност, која понекогаш, симплифицирано ја нарекуваме глобална криза.  Ковид пандемијата, а, потоа, енергетската и финансиската криза, заедно со актуелната руска инвазија врз Украина која отвори серија геополитички прашања, придонесоа да живееме во турбулентни времиња кои имаат ефект врз сите нас, а особено удираат врз најранливите категории. Токму во вакви ситуации е особено значајна социјалната работа, односно, социјалните политики кои треба да дадат соодветен одговор на кризата и да ги амортизираат последиците од неа.

Од листата на апстракти е видливо дека фокусот е врз навистина специфични и интересни теми кои го потврдуваат вашиот широк научен интерес и ги отсликуваат состојбите и потребите на нашите локални заедници и општества. Присутниот широк мултидисциплинарен пристап овозможува отворање на нови перспективи и нуди конкретни успешни примери за соочување со кризата во различни сегменти од нашиот актуелен социјален контекст.

Драги пријатели,

Во оваа прилика би сакал да ја споменам посветената работа и ангажманот на организаторот на конференцијата – Институтот за социјална работа и социјална политика кој претставува посебна работна единица на Филозофскиот факултет при УКИМ и кој одбележа шест и пол децении од формирањето, а догодина имате и уште еден значаен јубилеј,  30 години од започнувањето со постдипломските студии.

Низ оваа институција во изминатите децении поминаа врвни научници, професори, експерти кои оставија длабока трага во македонското општество. И во моментов институтот располага со одличен тим кој и понатаму овозможува високо квалитетна работа на институцијата. Впрочем и конференцијата која денес започнува е показател за реномето и значењето на институтот.

Ви посакувам и понатаму посветено да работите и да постигнувате успеси во вашата работа, пред се, во едукацијата и подготовката на соодветен кадар во областа на социјалната работа.

На крајот, дозволете уште еднаш да посакам успешна конференција, интересни дискусии и секако, пријатен престој во македонскиот Ерусалим.

Ви благодарам.

 

 

 

 

 

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Рамазан бајрам

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Рамазан бајрам

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот муслимански празник Рамазан бајрам, упати честитка до граѓаните од исламска вероисповед во Република Северна Македонија и до поглаварот на Исламската верска заедница Реис-ул-улема х. хфз. Шаќир еф. Фетаху. Почитуван...

Средба на претседателот Пендаровски со делегација на Пацифичкиот Совет од САД

Средба на претседателот Пендаровски со делегација на Пацифичкиот Совет од САД

Претседателот Стево Пендаровски денеска прими делегација од Пацифичкиот Совет од САД, која престојува во посета на нашата држава. Истакнувајќи дека Соединетите Американски Држави се наш најголем стратешки партнер и сојузник во НАТО, претседателот Пендаровски посочи...

Средба на претседателот Пендаровски со лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан

Средба на претседателот Пендаровски со лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан. Двајцата соговорници разменија мислења за актуелните случувања во регионот на Западен Балкан, за стратешките интереси на земјава и...

Средба со Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување  на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР)

Средба со Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување  на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР)

Претседателот Стево Пендаровски, денеска ја прими Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР). На средбата претседателот Пендаровски беше запознаен со планираните...

Честитка од претседателот Пендаровски до верниците кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот календар

Честитка од претседателот Пендаровски до верниците кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот календар

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка до д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и епарх струмичко-скопски, и до сите христијански верници кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот...