Претседателката Сиљановска Давкова на конференцијата по повод 20 години од постоењето на Центарот за истражување и креирање политики

27 мај 2024 | Соопштенија

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска во Скопје се обрати на конференцијата што се одржа по повод 20 години од постоењето на Центарот за истражување и креирање политики.

Во обраќањето, претседателката Сиљановска Давкова нагласи дека ѝ е чест што го држи говорот на оваа конференција, особено затоа што е свесна дека само добрите јавни политики креираат јавна вредност и додаде дека имаме сериозен проблем со креирањето јавни вредности, посочувајќи дека затоа има иднина и поле за работа на Центарот за истражување и креирање политики.

Таа оцени дека научната методологија по стапките што ги промовира ЦИКП се оние во духот на најдобрите европски практики и ги охрабри и увери дека идеите што ги промовираат се импресивни и дека тие се компетитивни.

Посочувајќи дека овој тинк-тенк беше добредојден кај сите политички партии, од сите пратеници, претседателката Сиљановска Давкова нагласи дека помогна во градењето консензус кој многу тешко се гради со такви остри поделби во Собранието, во едно поделено општество како нашето и порача дека треба да продолжат да се држат до доказите, да градат консензус врз основа на докази, врз основа на аргументи зошто сама така се заслужува почит.

„И јас ќе се држам до духот на консензусот без кој не може да живее ни да преживее ниту еден претседател, консензус меѓу политичките партии, консензус без разлика на верските и етничките разлики, консензус без разлика на полот и родот, консензус без разлика на возраста зошто само така ќе чекориме кон владеење на правото, а без владеење на правото не може да постои Европската Унија“, рече претседателката Сиљановска Давкова.

Претседателката рече дека Балканот и народите на Балканот имаат потреба од јасна иднина и затоа треба европска стратегија и притоа порача дека е крајно време да препознаеме јасна европска стратегија бидејќи премногу чекавме.

„Мораме да најдеме регионални решенија, мораме од Балканот да направиме пристојно место за живеење, јас дури понекогаш велам досадно. Мислам дека и оние во ЕУ треба да ни помогнат на заедничкиот пат кој не е пат кон Брисел, туку е препознавање на европските вредности, принципи, институции овде на Балканот“, порача претседателката Гордана Сиљановска Давкова во обраќањето на конференцијата што се одржа по повод 20 години од постоењето на Центарот за истражување и креирање политики.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Претседателката Сиљановска Давкова домаќин на Самитот на шефови на држави и влади на ПСЈИЕ

Претседателката Сиљановска Давкова домаќин на Самитот на шефови на држави и влади на ПСЈИЕ

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова, утре - 13 јуни 2024 година, четврток, ќе биде домаќин на Самитот на шефови на држави и влади на учесниците во Процесот за соработка во Југоисточна Европа (ПСЈИЕ), како завршна активност во рамки на македонското претседавање...

Средба на претседателката Сиљановска Давкова со претседателката на Европската банка за обнова и развој, Одил Рено-Басо

Средба на претседателката Сиљановска Давкова со претседателката на Европската банка за обнова и развој, Одил Рено-Басо

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова, денеска во Берлин, на маргините на Конференцијата за обнова на Украина, оствари средба со претседателката на Европската банка за обнова и развој, Одил Рено-Басо. На средбата беше...

Средба на претседателката Сиљановска Давкова со генералната секретарка на Советот на Европа, Пејчиновиќ Буриќ

Средба на претседателката Сиљановска Давкова со генералната секретарка на Советот на Европа, Пејчиновиќ Буриќ

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова оствари средба со генералната секретарка на Советот на Европа, Марија Пејчиновиќ Буриќ, на маргините на Конференцијата за обнова на Украина, што се одржува во Берлин. На средбата беше разговарно за плодната соработка со...

Средба со германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмајер на приемот за учесниците на Конференцијата за обнова на Украина

Средба со германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмајер на приемот за учесниците на Конференцијата за обнова на Украина

Претседателката Сиљановска Давкова вчеравечер присуствуваше на приемот, што за учесниците на Конференцијата за обнова на Украина во Берлин го приреди претседателот на Сојузна Република Германија, Франк-Валтер Штајнмајер. Двајцата претседатели остварија куса средба, на...

Претседателката Сиљановска Давкова се обрати на главниот панел на Конференцијата за обнова на Украина во Берлин

Претседателката Сиљановска Давкова се обрати на главниот панел на Конференцијата за обнова на Украина во Берлин

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска во Берлин, во рамки на учеството на Конференцијата за обнова на Украина се обрати на главниот панел за шефови на држави и влади на кои говореа и домаќините на конференцијата, германскиот канцелар Олаф Шолц и...