Претседателката Сиљановска Давкова се обрати на главниот панел на Конференцијата за обнова на Украина во Берлин

11 јуни 2024 | Соопштенија

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска во Берлин, во рамки на учеството на Конференцијата за обнова на Украина се обрати на главниот панел за шефови на држави и влади на кои говореа и домаќините на конференцијата, германскиот канцелар Олаф Шолц и украинскиот претседател Володимир Зеленски. На главниот панел присуствуваа и претседателите и премиери од Холандија, Норвешка, Финска, Литванија, Молдавија, Естонија, Босна и Херцеговина, Црна Гора, Грузија.

Во обраќањето претседателката Сиљановска Давкова рече дека по Втората светска војна, Маршаловиот план, меѓу другото, беше израз на солидарност кон разрушената Европа, а денес е неопходен нов вид Маршалов план за разрушената Украина.

Според претседателката, неопходно е инвестирање не само во патната и во енергетската инфраструктура, туку и во човечката, образовна, социјална и нормативна инфраструктура.

На сесијата позитивно беше оценета постоечката заедничка европска позиција дека треба да продолжи сеопфатната помош за Украина.

Претходно, претседателката Сиљановска Давкова присуствуваше на отворањето на конференцијата, на кое свои обраќања имаа германскиот канцелар Олаф Шолц, украинскиот претседател Володимир Зеленски, и претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лејен.

Конференцијата е продолжение на серијата годишни настани на високо ниво посветени на брзо закрепнување и долготрајна реконструкција на Украина, по почетокот на руската воена агресија. Клучна цел на настанот е да се обезбеди континуирана меѓународна поддршка за обнова, реконструкција, реформи и модернизација на Украина.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Средба со претставници на НДИ и учесници на Обуката за младинско лидерство и Самит за политики

Средба со претставници на НДИ и учесници на Обуката за младинско лидерство и Самит за политики

Претседателката Сиљановска Давкова денеска прими претставници на Националниот демократски институт (НДИ) и учесниците на претстојната Обука за младинско лидерство и Самит за политики во организација на овој институт. На средбата...

Средба на претседателката Сиљановска Давкова со претставници на Националниот сојуз на глуви и наглуви лица

Средба на претседателката Сиљановска Давкова со претставници на Националниот сојуз на глуви и наглуви лица

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска ги прими Томица Стојановски, претседател на Националниот сојуз на глуви и наглуви лица, Васко Марков, член на Извршниот одбор на Сојузот, како и толкувачката на знаковен јазик, Лиза Велковска. [gallery...

Проштална средба на претседателката Сиљановска Давкова со канадскиот амбасадор, Џајлс Норман

Проштална средба на претседателката Сиљановска Давкова со канадскиот амбасадор, Џајлс Норман

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска го прими во проштална средба амбасадорот на Канада, Џајлс Норман. На средбата претседателката изрази благодарност за севкупниот личен ангажман и придонес на амбасадорот Норман во унапредување на односите и соработката...

Претседателката Сиљановска Давкова по обидот за убиство на Трамп: Нема место за политичко насилство во демократските држави

Претседателката Сиљановска Давкова по обидот за убиство на Трамп: Нема место за политичко насилство во демократските држави

Длабоко сум загрижена поради нападот врз поранешниот претседател Доналд Трамп. Најостро го осудувам инцидентот во кој беше пукано врз господинот Трамп. За политичкото насилство нема место во демократските држави. На господинот Трамп му посакувам брзо закрепнување....

Претседателката Сиљановска Давкова на „Галичка свадба 2024“

Претседателката Сиљановска Давкова на „Галичка свадба 2024“

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова, денеска присуствуваше на културно-сценската манифестација „Галичка свадба“, што традиционално се одржува под покровителство на Претседателот на државата. Претседателката изрази задоволство од континуитетот со кој доследно се...