Претседателот Пендаровски „Лице в лице“ во Злетово

22 декември 2023 | Соопштенија

Претседателот Стево Пендаровски во рамки на проектот „Лице в лице“ со претседателот, денеска беше во подрачното основно училиште „Кирил и Методиј“ во Злетово.

При престојот во училиштето, претседателот Пендаровски ги посети единствените 3 ученички во прво одделение и учениците од трето одделение, каде наставата е инклузивна, односно една од ученичките следи настава со образовен асистент. Со првачињата и со третоодделенците претседателот поразговара за нивните омилени предмети, за поголемите и помалите предизвици со кои се соочуваат при совладување на наставата. Поттикнати од својата љубопитност, дечињата упатија бројни прашања за професионалниот, но и за приватниот живот на претседателот.

Во училиштето претседателот Пендаровски поразговара и со учениците од седмо одделение кои следеа час по информатика.

Подрачното основно училиште „Кирил и Методиј“ во Злетово е изградено во 1966 год. Во него има вкупно 149 ученици од прво до деветто одделение кои учат по иновативни наставни програми. Училиштето во Злетово функционира во состав на ООУ „Браќа Миладиновци” во Пробиштип, кое пак беше избрано за меѓународното тестирање TIMSS 2023 год, меѓународна студија за мерење на трендовите во математиката и природните науки.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Заедничка иницијатива за климатска акција  – искуства од  28. Самит за климатски промени

Заедничка иницијатива за климатска акција – искуства од 28. Самит за климатски промени

Претседателот Стево Пендаровски денеска ја посети лабораторијата за мерење на квалитетот на воздухот во рамки на Универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип и учествуваше во дискусијата „Заедничка иницијатива за климатска акција  - искуства од  28. Самит за климатски...

Претседателот Пендаровски го прими претседателот на Асоцијацијата Тим-40, Жарко Димитриоск

Претседателот Пендаровски го прими претседателот на Асоцијацијата Тим-40, Жарко Димитриоск

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими Жарко Димитриоски, претседател на Асоцијацијата на млади претприемачи во Стопанската комора на Северна Македонија, Тим-40. Димитриоски го запозна претседателот Пендаровски со активностите на нивната асоцијација, како и...

Отворен Кабинет за основци од училиштето „Мирче Ацев“ и за  лица од Заводот за рехабилитација на деца и младинци

Отворен Кабинет за основци од училиштето „Мирче Ацев“ и за лица од Заводот за рехабилитација на деца и младинци

Кабинетот на претседателот, во рамки на Отворен кабинет, денеска го посетија ученици од ООУ „Мирче Ацев“ и лица од Заводот за рехабилитација на деца и младинци од Скопје. [gallery...

Средба на претседателот Пендаровски со писателката Оља Петрушевска Томева

Средба на претседателот Пендаровски со писателката Оља Петрушевска Томева

Претседателот Стево Пендаровски денеска во книжарницата „Сакам книги“ оствари средба со писателката Оља Петрушевска Томева. Истакнувајќи дека речиси и да нема сличност меѓу пишувањето и нејзината примарна професија...

Средба на претседателот Пендаровски со претседателот на Црна Гора, Милатовиќ

Средба на претседателот Пендаровски со претседателот на Црна Гора, Милатовиќ

Претседателот Стево Пендаровски на маргините на 60. Минхенска безбедносна конференција, вчеравечер оствари средба со претседателот на Црна Гора, Јаков Милатовиќ. На средбата, двајцата соговорници разменија мислења за севкупните билатерални односи, изразувајќи...