Претседателот Пендаровски посети две изложби во Музејот на современа уметност

14 февруари 2023 | Соопштенија

Претседателот Стево Пендаровски ги посети изложбите „Сè што имаме заедничко“ и „Лаењето на облаците не ги вознемирува кучињата“ поставени во Музејот на современа уметност.

Изложбата „Сè што имаме заедничко“ е организирана во рамки на 14-то европско номадско биенале за современа уметност „Манифеста“. На изложбата се поставени уметнички дела на ромски уметници од повеќе европски земји и тоа на Дилејн ле Бас и Ден Тарнер од Англија, Роберт Габрис, Емилија Ригова и Лубош Котлар од Словачка, Сеад Казанџиу од Албанија, Цеија Стојка од Австрија, Нихад Нино Пушија од Босна и Херцеговина/Германија, Андре Јено Рацш од Германија и Рома џем сешн уметнички колектив – Мустафа Асан, Мо Динер, Милена Петровиќ  од Северна Македонија, Швајцарија и Србија,  како и Ахмет Кадри и Дурмиш Ќазим од нашата земја.

Уметничките дела од оваа изложба третираат различни прашања поврзани со историјата на исклученоста и маргинализацијата на ромските заедници во различни европски политички контексти и со нив уметниците Роми сакаат да ја зголемат видливоста на ромската уметност и јазик и промена на досегашните маргинализирани наративи за Ромите.

Изложбата „Лаењето на облаците не ги вознемирува кучињата“ на уметникот од Косово, Дритон Селмани, еден од тројцата наградени автори за „Најуспешен автор и дело“ на минатогодишното 13. Меѓународно биенале на млади уметници, се состои од текстуални дела, објекти и видео. Со нив уметникот на духовит начин користејќи специфична форма на хумор го истражува и преиспитува секојдневието. Во овој контекст, Селмани артикулира прашања поврзани со популарната култура, дискурсите на моќта во обликувањето на нашите животи, а третира и историски наративи, стереотипи, чувство на припадност и исклученост.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Обраќање на сопругата на претседателот на тркалезната маса „Спречи, одговори, заштити: Како да се зајакне борбата против семејното насилство во Република Северна Македонија“

Обраќање на сопругата на претседателот на тркалезната маса „Спречи, одговори, заштити: Како да се зајакне борбата против семејното насилство во Република Северна Македонија“

Сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска се обрати на тркалезната маса „Спречи, одговори, заштити: Како да се зајакне борбата против семејното насилство во Република Северна Македонија“ што се одржа во организација на Мисијата на ОБСЕ во Скопје, а по повод...

Претседателот Пендаровски се обрати на Светскиот самит за климатски активности во рамки на COP28

Претседателот Пендаровски се обрати на Светскиот самит за климатски активности во рамки на COP28

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на учеството на Конференцијата на Обединетите нации за климатски промени - COP28 која се одржува во Дубаи, Обединетите Арапски Емирати, денеска се обрати на Сегментот на високо ниво на Светскиот самит за климатски активности....

Средба на претседателот Пендаровски со претседателката на Европската банка за обнова и развој, Одил Рено-Басо во Дубаи

Средба на претседателот Пендаровски со претседателката на Европската банка за обнова и развој, Одил Рено-Басо во Дубаи

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Дубаи, за време на неговото учество на Конференцијата на Обединетите нации за климатски промени - COP28, оствари средба со претседателката на Европската банка за обнова и развој, Одил Рено-Басо. ...

Средби на претседателот Пендаровски на маргините на Конференцијата на Обединетите нации за климатски промени – COP28 во Дубаи

Средби на претседателот Пендаровски на маргините на Конференцијата на Обединетите нации за климатски промени – COP28 во Дубаи

Претседателот Стево Пендаровски во рамки на учеството на Конференцијата на Обединетите нации за климатски промени – COP28 во Дубаи оствари кратки средби со британскиот крал Чарлс Трети, со кралот на Јордан Абдула Втори, со претседателката на Република Словенија Наташа...

Средба на генералниот секретар на Кабинетот на претседателот со заменик – министерот за надворешни работи на Јапонија

Средба на генералниот секретар на Кабинетот на претседателот со заменик – министерот за надворешни работи на Јапонија

Генералниот секретар на Кабинетот на претседателот Миле Бошњаковски, денеска прими делегација предводена од заменик – министерот за надворешни работи на Јапонија, Јоичи Фуказава, којашто престојува во земјава по повод учеството на Министерски совет на ОБСЕ. [gallery...