Средба на претседателот Пендаровски со членови на Надзорниот и на Управниот одбор на групацијата Штаермаркише Шпаркасе

26 јули 2023 | Соопштенија

Претседателот Стево Пендаровски денеска прими членови на Надзорниот и на Управниот одбор на банкарската групација Штаермаркише Шпаркасе (Steiermärkische Sparkasse), како и претседателот на Управниот одбор на Шпаркасе Банка АД Скопје.

На средбата, претставниците на групацијата го информираа претседателот Пендаровски дека во Северна Македонија, Шпаркасе Банка работи од 2008-ма година. Тие, истовремено, изразија подготвеност да останат посветени на земјата и на регионот имајќи предвид дека групацијата има отворено свои претставништва и во 5 други земји во регионот.

Заблагодарувајќи се за посетата на земјава, претседателот Пендаровски истакна дека односот на Австрија и Северна Македонија се заснова на меѓусебна почит и доверба. Австрија, како што потенцираше претседателот Пендаровски, во континуитет дава силна поддршка за влез на Северна Македонија во Европската Унија.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Обраќање на конференцијата „Повторното актуелизирање на инфлацијата и новите геополитички реалности – Редизајнирање на макроекономската политика“

Обраќање на конференцијата „Повторното актуелизирање на инфлацијата и новите геополитички реалности – Редизајнирање на макроекономската политика“

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на 9. Меѓународна истражувачка конференција на тема „Повторното актуелизирање на инфлацијата и новите геополитички реалности - Редизајнирање на макроекономската политика“ што во организација на Народната банка на...

Меморандум за соработка за доопремување на Центарот за цистична фиброза при ЈЗУ Институт за белодробни заболувања кај децата, Козле, Скопје

Меморандум за соработка за доопремување на Центарот за цистична фиброза при ЈЗУ Институт за белодробни заболувања кај децата, Козле, Скопје

Под покровителство на претседателот Стево Пендаровски, а по иницијатива на сопругата на Претседателот, г-а Елизабета Ѓоргиевска, Амбасадата на Народна Република Кина во земјава обезбеди финансиски средства кои ќе бидат донирани на Министерството за здравство за...

Средба со припадници на бошњачката заедница во Република Северна Македонија

Средба со припадници на бошњачката заедница во Република Северна Македонија

Претседателот Стево Пендаровски, по повод 28 Септември, Меѓународниот ден на Бошњаците, денеска прими делегација на истакнати припадници на бошњачката заедница во Република Северна Македонија. На средбата присуствуваа Џелал Хоџиќ,...

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Меѓународниот ден на Бошњаците

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Меѓународниот ден на Бошњаците

Претседателот Стево Пендаровски, по повод 28 Септември, Меѓународниот ден на Бошњаците, упати честитка до припадниците на бошњачката заедница во Република Северна Македонија. Почитувани, Дозволете ми, во мое лично име и во името на граѓаните на Република Северна...

Претседателот Пендаровски ги прими акредитивите на новоименуваната амбасадорка на Република Куба

Претседателот Пендаровски ги прими акредитивите на новоименуваната амбасадорка на Република Куба

Претседателот Стево Пендаровски денеска ги прими акредитивните писма на новоименуваната амбасадорка на Република Куба во Република Северна Македонија, Мариета Гарсија Хордан. На свечената церемонија на предавање на акредитивните...