Претседателката Сиљановска Давкова го прими кинескиот амбасадор, Џанг Ѕуо

26 јуни 2024 | Соопштенија, Средби

 

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска го прими амбасадорот на Народна Република Кина, Џанг Ѕуо.

На средбата беше констатирано дека билатералните односи меѓу двете држави се основани врз пријателство и соработка во сите области од взаемен интерес, при што претседателката Сиљановска Давкова изрази подготвеност за натамошно проширување на билатералната соработка и продлабочување на македонско-кинеското пријателство во текот на нејзиниот мандат. Таа го реафирмираше македонскиот став за почитување на политиката „Една Кина“.

Соговорниците изразија очекување дека и понатаму ќе продолжат да се развиваат и унапредуваат меѓусебните односи во сите сфери од взаемен интерес, особено во делот на трговската размена и капиталните инфраструктурни проекти и ги нагласија можностите за проширување на економската соработка и туризмот. Во тој контекст, претседателката посочи дека е неопходно македонските стопанственици да бидат подобро запознаени со регулативата, прописите и функционирањето на кинескиот пазар, како би можело да се зголеми извозот во Кина.

Претседателката Сиљановска Давкова и кинескиот амбасадор Ѕуо разговараа и за улогата и влијанието на Народна Република Кина во светот, како и во нашиот регион, особено во контекст на економијата, а разменија мислења и информации и за ставовите на кинеската надворешна политика.

 

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Средба со претставници на НДИ и учесници на Обуката за младинско лидерство и Самит за политики

Средба со претставници на НДИ и учесници на Обуката за младинско лидерство и Самит за политики

Претседателката Сиљановска Давкова денеска прими претставници на Националниот демократски институт (НДИ) и учесниците на претстојната Обука за младинско лидерство и Самит за политики во организација на овој институт. На средбата...

Средба на претседателката Сиљановска Давкова со претставници на Националниот сојуз на глуви и наглуви лица

Средба на претседателката Сиљановска Давкова со претставници на Националниот сојуз на глуви и наглуви лица

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска ги прими Томица Стојановски, претседател на Националниот сојуз на глуви и наглуви лица, Васко Марков, член на Извршниот одбор на Сојузот, како и толкувачката на знаковен јазик, Лиза Велковска. [gallery...

Проштална средба на претседателката Сиљановска Давкова со канадскиот амбасадор, Џајлс Норман

Проштална средба на претседателката Сиљановска Давкова со канадскиот амбасадор, Џајлс Норман

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска го прими во проштална средба амбасадорот на Канада, Џајлс Норман. На средбата претседателката изрази благодарност за севкупниот личен ангажман и придонес на амбасадорот Норман во унапредување на односите и соработката...

Претседателката Сиљановска Давкова по обидот за убиство на Трамп: Нема место за политичко насилство во демократските држави

Претседателката Сиљановска Давкова по обидот за убиство на Трамп: Нема место за политичко насилство во демократските држави

Длабоко сум загрижена поради нападот врз поранешниот претседател Доналд Трамп. Најостро го осудувам инцидентот во кој беше пукано врз господинот Трамп. За политичкото насилство нема место во демократските држави. На господинот Трамп му посакувам брзо закрепнување....

Претседателката Сиљановска Давкова на „Галичка свадба 2024“

Претседателката Сиљановска Давкова на „Галичка свадба 2024“

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова, денеска присуствуваше на културно-сценската манифестација „Галичка свадба“, што традиционално се одржува под покровителство на Претседателот на државата. Претседателката изрази задоволство од континуитетот со кој доследно се...