Честитка од претседателот Пендаровски по повод христијанскиот празник Христовото раѓање – Божик

Честитка од претседателот Пендаровски по повод христијанскиот празник Христовото раѓање – Божик

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, упати честитка до граѓаните по повод христијанскиот празник Христовото раѓање – Божик. Почитувани сограѓани, Дозволете ми, да ви го честитам големиот христијански празник Христовото раѓање –...
Претседателот Пендаровски ги прими членовите на новиот состав на Владата

Претседателот Пендаровски ги прими членовите на новиот состав на Владата

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска ги прими членовите на новиот состав на преодната Влада за спроведување на избори на пратеници. Претседателот Пендаровски, го честиташе изборот на новиот владин состав, и изрази очекување во овие...
Претседателот Пендаровски го врачи мандатот за состав на преодна Влада

Претседателот Пендаровски го врачи мандатот за состав на преодна Влада

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, врз основа на член 84 од Уставот, а во согласност со член 43 од Законот за Владата, денеска му го врачи мандатот на Оливер Спасовски. „Врз основа на член 84 алинеа прва од Уставот на Република Северна...
Честитка од претседателот Пендаровски по повод новогодишните празници

Честитка од претседателот Пендаровски по повод новогодишните празници

Почитувани граѓани, Во пресрет на новогодишните и божиќни празници традиционално посакуваме мир и благосостојба во нашиот дом и здравје, среќа и почит во семејството. Сите ние сме едно големо семејство кое има еден заеднички дом – тоа е нашата заедничка држава....
Средба на претседателот Пендаровски со претставници од Комората на извршители

Средба на претседателот Пендаровски со претставници од Комората на извршители

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски се сретна со претставници од Комората на извршители, а на средбата присуствуваше и министерката за правда Рената Тренеска Дескоска. На средбата се разговараше за предложените измени на Законот за...
Претседателот Пендаровски оствари видео-конференциска врска со нашите војници што се дел од меѓународни мировни мисии

Претседателот Пендаровски оствари видео-конференциска врска со нашите војници што се дел од меѓународни мировни мисии

Претседателот на Република Северна Македонија и Врховен командант на вооружените сили, Стево Пендаровски, во пресрет на Новогодишните празници, денеска, оствари видео-конференциска врска со припадниците на Армијата на Република Северна Македонија, коишто учествуваат...