Видео порака од претседателот Пендаровски на Вториот меѓународен конгрес на медицински сестри

13 октомври 2023 | Соопштенија

Претседателот Стево Пендаровски преку видео порака се обрати на отворањето на Вториот меѓународен конгрес на медицински сестри, што се одржува од 13 до 15 октомври во Струга во организација на Здружението на медицински сестри, техничари, акушерки и стоматолошки сестри „За нас“.

Почитувани медицински сестри, техничари, акушерки, стоматолошки сестри,

Почитувани членови на Здружението „За нас,

Дами и господа,

Иако не сум во можност лично да бидам дел од овој Втор меѓународен конгрес на медицински сестри, ви благодарам за поканата и за можноста да ви се обратам преку видео порака за да ви посакам успешна работа.

Најпрво, сакам да ја поздравам соработката што ја остварувате со професионалните здруженија од регионот и пошироко, што претставува  одлична можност за размена на знаења со вашите колеги и споделување на нови стручни достигнувања и практики, преку кои, уверен сум, придонесувате за унапредување на сестринството.

Здравствениот систем е еден од највиталните сегменти во секое општество, но, основата на квалитетната здравствена заштита, покрај инвестициите во опрема и техника, несомнено е инвестирањето во човечки ресурси – во квалитетни, професионални и стручни кадри.

Овој конгрес е можност за промовирање на сестринството, за улогата и важноста на медицинските сестри, важноста на здравјето на луѓето, како и можност за надградување на вашите знаења и стекнување на нови искуства, што е во крајна линија, од интерес за сите нас, за целото општество.

Дозволете да ви се заблагодарам за хуманиот и одговорен начин на работење до сега, како и за трудот што го вложувате, со цел, навремена и квалитетна грижа и нега на пациентите.

Пандемијата на Ковид-19 ја направи многу повидлива вашата професија, но, верувам дека во иднина поддршката што ќе ја добивате од институциите ќе биде многу поизразена и посилна, независно од тоа со какви предизвици ќе бидеме сите ние соочени.

Ви посакувам уште еден успешен конгрес, а на учесниците од Албанија, Босна и Херцеговина, Бугарија, Косово, Словенија, Србија, Турција, Хрватска и Швајцарија, им посакувам пријатен престој.

До гледање.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Рамазан бајрам

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Рамазан бајрам

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот муслимански празник Рамазан бајрам, упати честитка до граѓаните од исламска вероисповед во Република Северна Македонија и до поглаварот на Исламската верска заедница Реис-ул-улема х. хфз. Шаќир еф. Фетаху. Почитуван...

Средба на претседателот Пендаровски со делегација на Пацифичкиот Совет од САД

Средба на претседателот Пендаровски со делегација на Пацифичкиот Совет од САД

Претседателот Стево Пендаровски денеска прими делегација од Пацифичкиот Совет од САД, која престојува во посета на нашата држава. Истакнувајќи дека Соединетите Американски Држави се наш најголем стратешки партнер и сојузник во НАТО, претседателот Пендаровски посочи...

Средба на претседателот Пендаровски со лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан

Средба на претседателот Пендаровски со лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан. Двајцата соговорници разменија мислења за актуелните случувања во регионот на Западен Балкан, за стратешките интереси на земјава и...

Средба со Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување  на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР)

Средба со Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување  на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР)

Претседателот Стево Пендаровски, денеска ја прими Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР). На средбата претседателот Пендаровски беше запознаен со планираните...

Честитка од претседателот Пендаровски до верниците кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот календар

Честитка од претседателот Пендаровски до верниците кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот календар

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка до д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и епарх струмичко-скопски, и до сите христијански верници кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот...