Средба на претседателката Сиљановска Давкова со претседателот на Црна Гора, Јаков Милатовиќ

Средба на претседателката Сиљановска Давкова со претседателот на Црна Гора, Јаков Милатовиќ

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска во Вила Водно во пресрет на одржувањето на Самитот на шефови на држави и влади на учесниците во Процесот за соработка во Југоисточна Европа, оствари средба со претседателот на Црна Гора, Јаков Милатовиќ. На средбата...
Средба на претседателката Сиљановска Давкова со полскиот претседател Анджеј Дуда

Средба на претседателката Сиљановска Давкова со полскиот претседател Анджеј Дуда

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова, во рамки на учеството на Самитот за мир во Украина, што се одржува во Швајцарија денеска оствари средба со претседателот на Република Полска, Анджеј Дуда. На средбата беа разменети мислења за билатералните односи, за...
Средба со германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмајер на приемот за учесниците на Конференцијата за обнова на Украина

Средба со германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмајер на приемот за учесниците на Конференцијата за обнова на Украина

Претседателката Сиљановска Давкова вчеравечер присуствуваше на приемот, што за учесниците на Конференцијата за обнова на Украина во Берлин го приреди претседателот на Сојузна Република Германија, Франк-Валтер Штајнмајер. Двајцата претседатели остварија куса средба, на...
Средба на претседателката Сиљановска Давкова со италијанскиот претседател Матарела

Средба на претседателката Сиљановска Давкова со италијанскиот претседател Матарела

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова во рамки на посетата на Италијанската Република денеска оствари средба со италијанскиот претседател Серџо Матарела. На средбата, претседателката изрази задоволство што нејзината прва посета на земја членка на ЕУ и НАТО е на...
Средба на претседателката Сиљановска Давкова со поглаварите и претставниците на верските заедници

Средба на претседателката Сиљановска Давкова со поглаварите и претставниците на верските заедници

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска ги прими поглаварите и претставниците на верските заедници наведени во Уставот: поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија г.г. Стефан, поглаварот на Исламската Верска Заедница, Реис...