Претседателот Пендаровски ги прими акредитивите на новоименуваниот амбасадор на Ел Салвадор

19 декември 2022 | Соопштенија

Претседателот Стево Пендаровски денеска ги прими акредитивните писма на новоименуваниот вонреден и ополномоштен амбасадор на Република Ел Салвадор за Република Северна Македонија, Eктор Енрике Хаиме Калдерон, со седиште во Анкара.

На свечената церемонија на предавање на акредитивните писма, претседателот Пендаровски изрази очекување дека двете држави во периодот што следи ќе ги интензивираат контактите со цел изнаоѓањето на нови форми за унапредување на меѓусебните односи, како на билатерален, така и на мултилатерален план.

„Република Северна Македонија, како активен чинител во меѓународните односи, посветува особено внимание на развојот на односите со државите од Централна и Јужна Америка – регион со исклучително големи можности и значителни развојни перспективи“, посочи во обраќањето претседателот Пендаровски.

Амбасадорот Калдерон истакна дека Ел Салвадор е отворен за блиска соработка со Република Северна Македонија, во корист на нашите заеднички интереси и просперитетот на нашите народи, преку зајакнување на дипломатските, економските, трговските и културните врски.

„Уверени сме дека нашите односи ќе продолжат да се зајакнуваат со текот на времето и дека нашите заложби за развој ќе ни овозможат да ги здружиме напорите со цел постигнување на заемно корисни резултати за нашите нации“, посочи новоименуваниот амбасадор во обраќањето.

Република Северна Македонија и Република Ел Салвадор воспоставија дипломатски односи во 1996 година.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Рамазан бајрам

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Рамазан бајрам

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот муслимански празник Рамазан бајрам, упати честитка до граѓаните од исламска вероисповед во Република Северна Македонија и до поглаварот на Исламската верска заедница Реис-ул-улема х. хфз. Шаќир еф. Фетаху. Почитуван...

Средба на претседателот Пендаровски со делегација на Пацифичкиот Совет од САД

Средба на претседателот Пендаровски со делегација на Пацифичкиот Совет од САД

Претседателот Стево Пендаровски денеска прими делегација од Пацифичкиот Совет од САД, која престојува во посета на нашата држава. Истакнувајќи дека Соединетите Американски Држави се наш најголем стратешки партнер и сојузник во НАТО, претседателот Пендаровски посочи...

Средба на претседателот Пендаровски со лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан

Средба на претседателот Пендаровски со лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан. Двајцата соговорници разменија мислења за актуелните случувања во регионот на Западен Балкан, за стратешките интереси на земјава и...

Средба со Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување  на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР)

Средба со Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување  на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР)

Претседателот Стево Пендаровски, денеска ја прими Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР). На средбата претседателот Пендаровски беше запознаен со планираните...

Честитка од претседателот Пендаровски до верниците кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот календар

Честитка од претседателот Пендаровски до верниците кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот календар

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка до д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и епарх струмичко-скопски, и до сите христијански верници кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот...