Средба на претседателот Пендаровски со претседателот на ФПСМ, Угриновски

20 април 2022 | Средби

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими Јовица Угриновски во својство на претседател на Федерацијата за планинарство на Северна Македонија – Скопје (ФПСМ).

На средбата претседателот на ФПСМ, Угриновски, го запозна претседателот Пендаровски со активностите на здружението, со предизвиците со кои што се соочуваат клубовите – членки, како и со состојбите со планинарските домови низ државата, како објекти од голема важност за развојот на еко-туризмот.

Угриновски информираше за достигнувањето на ФПСМ да ја добие честа следната недела да организира состаноци на управните органи на Меѓународна Федерација за качување и планинарење (UIAA), како и генералните собранија на Европската Унија на планинарски асоцијации (EUMA) и Балканската планинарска унија (BMU). Првпат од нивното постоење, трите меѓународни организации, ќе одржуваат состаноци и Генерални Собранија на едно место, во Скопје.

Претседателот Пендаровски изрази поддршка за претстоечкиот настан кој е од значење за државата, на континуираната заложба на ФПСМ во насока на популаризација на планинарските спортови и планинарањето, особено кај младите.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Учество на претседателот Пендаровски на партнерската сесија на Северноатлантскиот совет

Учество на претседателот Пендаровски на партнерската сесија на Северноатлантскиот совет

Претседателот Пендаровски во рамки на Самитот на НАТО во Мадрид, учествуваше и се обрати на втората сесија на состанокот на Северноатлантскиот Совет на ниво на шефови на држави и влади, посветена на партнерствата на НАТО со држави и организации на глобално ниво....

Средба на претседателот Пендаровски со германскиот канцелар Шолц

Средба на претседателот Пендаровски со германскиот канцелар Шолц

Претседателот Стево Пендаровски денеска во рамки на неговото учество на Самитот на НАТО, што се одржува во Мадрид, оствари средба со Канцеларот на Сојузна Република Германија, Олаф Шолц. На средбата се разговараше за билатералната...

Учество на претседателот Пендаровски на состанокот на Северноатлантскиот Совет на Самитот во Мадрид

Учество на претседателот Пендаровски на состанокот на Северноатлантскиот Совет на Самитот во Мадрид

Претседателот Стево Пендаровски во рамки на Самитот на НАТО во Мадрид, учествуваше и се обрати на првата сесија на состанокот на Северноатлантскиот Совет, кој се одржува на ниво на шефови и на држави и Влади и со кој претседава генералниот секретар на НАТО, Јенс...

Започна Самитот на НАТО во Мадрид – изјава на претседателот Пендаровски

Започна Самитот на НАТО во Мадрид – изјава на претседателот Пендаровски

Денеска во Мадрид официјално започна Самитот на НАТО, на кој учествува претседателот Стево Пендаровски и ја предводи делегацијата на Република Северна Македонија. На свечениот пречек, шефовите на делегациите...

Учество на претседателот Стево Пендаровски на Самитот на НАТО во Мадрид

Учество на претседателот Стево Пендаровски на Самитот на НАТО во Мадрид

Претседателот Стево Пендаровски на 28, 29 и 30 јуни 2022 година ќе учествува и ќе ја предводи делегацијата на Република Северна Македонија на Самитот на НАТО Алијансата, што се одржува во Мадрид, Кралството Шпанија. Во состав на државната делегација се министерката за...