Средба на претседателот Пендаровски со ученичките кои учествуваа на олимпијадата по англиски јазик „HIPPO“ 2023 во Рим

16 октомври 2023 | Соопштенија

Претседателот Стево Пендаровски денеска ги прими трите ученички, учеснички на меѓународната олимпијада по англиски јазик „HIPPO“ 2023, којашто се одржа во Рим.

Претседателот Пендаровски ѝ честиташе на средношколката Ана Радеска од Скопје за освоеното прво место на олимпијадата во категоријата „Hippo 3”, како и на Катја Гогова од Богданци и Тамара Николовски од Битола, за постигнатите успеси и пласманот во финалето.

Во разговорот, претседателот Пендаровски истакна дека е особено горд што две години по ред ученици од земјава го освојуваат првото место на оваа меѓународна олимпијада. Тоа, како што потенцираше претседателот Пендаровски, е потврда за квалитетот којшто го поседуваат нашите ученици. Истовремено, ги охрабри и натаму да продолжат да ги надградуваат своите знаења и да постигнуваат уште поголеми меѓународни успеси.

Ученичките и нивните менторки, на средбата, посочија дека олимпијадата е одлична можност за промовирање на важноста и неопходноста од познавање на англискиот јазик, како и за зближување на младите од целиот свет, културно запознавање и унапредување на соработката помеѓу наставниците по англиски јазик.

Меѓународната олимпијада „HIPPO“ се организира од 2012-та година. Годинава на олимпијадата во Рим учествуваа повеќе од 80.000 натпреварувачи од над 50 земји во светот.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Дискусија „Влијание и вклучување на гласачи: како до успешни политички кампањи?“ во организација на ПЦПО и ИРИ

Дискусија „Влијание и вклучување на гласачи: како до успешни политички кампањи?“ во организација на ПЦПО и ИРИ

Во Кабинетот на претседателот на Република Северна Македонија се одржа дискусија на тема „Влијание и вклучување на гласачи: како до успешни политички кампањи? - лекции од Соединетите Американски Држави“, во организација на Претседателскиот центар за политичко...

Претседателот Пендаровски се обрати на дискусијата „Заедничка иницијатива за климатска акција“ во пресрет на 28. Самит за климатски промени

Претседателот Пендаровски се обрати на дискусијата „Заедничка иницијатива за климатска акција“ во пресрет на 28. Самит за климатски промени

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на дискусијата „Заедничка иницијатива за климатска акција “, којашто се одржа во соработка со постојаниот претставник на Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП) Армен Григорјан, а во пресрет на претстојниот...

Претседателот Пендаровски го додели признанието „Успешни млади“ за 2022 година

Претседателот Пендаровски го додели признанието „Успешни млади“ за 2022 година

Претседателот Стево Пендаровски, на церемонија во Кабинетот на претседателот, денеска го додели признанието „Успешни млади“ за 2022 година. Признанието се доделува како поттик на научноистражувачката мисла и уметничката работа на младите во нашата држава. За Најдобра...

Панел – дискусија „Вклучи се, превенирај, одговори и систематизирај“ во рамки на 16 дена активизам против родово-базирано насилство

Панел – дискусија „Вклучи се, превенирај, одговори и систематизирај“ во рамки на 16 дена активизам против родово-базирано насилство

Под покровителство на сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска и во соработка со Сојуз-Национален совет за родова рамноправност, денеска се одржа панел-дискусија на тема „Вклучи се, превенирај, одговори и систематизирај“,  по повод кампањата „16 дена активизам...

Претседателот Пендаровски присуствуваше на настанот „Ацо Шопов – Невообичаено“

Претседателот Пендаровски присуствуваше на настанот „Ацо Шопов – Невообичаено“

Претседателот Стево Пендаровски присуствуваше на настанот „Ацо Шопов – Невообичаено“ којшто се одржа во рамки на чествувањето на 100-годишнината од раѓањето на македонскиот поет Ацо Шопов, иницијатива под покровителство на Претседателот. [gallery...