Порака од претседателот Стево Пендаровски по повод 2 август – Ден на сеќавање на Холокаустот врз Ромите за време на Втората светска војна

1 август 2023 | Соопштенија

Претседателот Стево Пендаровски по повод 2 август – Денoт на сеќавање на Холокаустот врз Ромите за време на Втората светска војна ја упати следната порака:

„Европскиот ден за сеќавање на Холокаустот врз Ромите, нѐ потсетува на едно од најголемите зла во историјата на човештвото за време на Втората светска војна кога беа погубени 4300 деца, жени и мажи Роми во нацистичкиот камп на смртта во Аушвиц-Биркенау и покрај нивниот отпор.

Тогашната идеологија, постави на сила закони кои овозможија експлоатирање на нивниот труд, нечовечки медицински експерименти, присилни стерилизации и на крајот, масовни убиства во логорите на смртта. За време на Втората светска војна убиени се над 500.000 Роми низ Европа и Балканот.

Денот за сеќавање на Холокаустот врз Ромите – 2 август, да ни биде поттик, во духот на солидарноста, меѓусебната почит и хуманоста, со заедничка одговорност да се спротивставиме на антициганизмот, тогашните и денешните неправди кон ромската заедница во Европа, за да не се повторат трагедиите од минатото”.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Отворен Кабинет со ученици од ООУ „Григор Прличев“ од Скопје

Отворен Кабинет со ученици од ООУ „Григор Прличев“ од Скопје

Денеска Кабинетот на Претседателот, во рамки на активноста Отворен Кабинет, го посетија ученици од шесто одделение при ООУ „Григор Прличев“ од Скопје. За време на посетата, учениците беа запознаeни со историјатот на објектот во...

Обраќање на сопругата на претседателот на конференцијата „Родова еднаквост на работното место“

Обраќање на сопругата на претседателот на конференцијата „Родова еднаквост на работното место“

Сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска присуствуваше и се обрати на конференцијата „Родова еднаквост на работното место“ организирана по повод Меѓународниот ден за еднакви плати. Говорејќи за значајноста на зајакнувањето на економската сигурност на жените во...

Трет модул на Школата за политики за 2023 година при Претседателскиот центар за политичко образование

Трет модул на Школата за политики за 2023 година при Претседателскиот центар за политичко образование

Викендов во Кавадарци се одржа третиот модул на Школата за политики за 2023 година, при Претседателскиот центар за политичко образование. Третиот модул на Школата го отворија д-р Александар Љ. Спасов, претседател на Програмскиот совет на Претседателскиот центар за...

Обраќање на претседателот Пендаровски на затворањето на 44. издание на фестивалот „Браќа Манаки“

Обраќање на претседателот Пендаровски на затворањето на 44. издание на фестивалот „Браќа Манаки“

Претседателот Стево Пендаровски присуствуваше и се обрати на затворањето на 44. издание на интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ во Битола. Во своето обраќање, претседателот Пендаровски кој е...

Претседателот Пендаровски се сретна со мешовитиот стручен тим за конзервација и реставрација во црквата „Св.Ѓорѓија“ во с. Курбиново

Претседателот Пендаровски се сретна со мешовитиот стручен тим за конзервација и реставрација во црквата „Св.Ѓорѓија“ во с. Курбиново

Претседателот Стево Пендаровски денеска ја посети црквата „Св. Ѓорѓија“ во с.Курбиново кадешто се одвива првата фаза од проектот за конзервација и реставрација на ѕидното сликарство во ентериерот на црквата којашто е ставена под заштита како културно-историски...