Средба на претседателот Пендаровски со победниците на македонското суперфинале на „НАСА спејс апс челинџ 2023“

3 ноември 2023 | Соопштенија

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Млади Хаб, се сретна со тимот „Лаигорианс“ (Laigorians), победници на годинашното македонско суперфинале од хакатонот „НАСА спејс апс челинџ 2023“, во организација на Американската агенција за вселенски истражувања НАСА.

На средбата претседателот Пендаровски беше информиран за проектот, со кој учесниците го освоија првото место, што со помош на вештачка интелигенција, користејќи реални податоци од сателити на Националната аеронаутичко-вселенска управа (НАСА), овозможува мониторинг, менаџирање и навремена реакција при појавата на шумски пожари.

Споделувајќи ги импресиите и стекнатите искуства од учеството на годинашниот меѓународен предизвик за вселенски апликации, победничкиот тим, се осврна на мотивот за избор на областа во која беше развиена апликацијата, што треба да помогне во заштитата на животната средина.

Годинашниот хакатон, што се одржуваше 72 часа, беше можност кодери, научници, дизајнери, креатори и технолози од целиот светот, да се здружат и да користат отворени податоци, од НАСА и нејзините партнери, создавајќи решенија за главните предизвици на глобално ниво.

Упатувајќи честитки за постигнатите исклучителни резултати, претседателот Пендаровски им посака успех во нивниот следен предизвик – меѓународниот натпревар во САД, на кој ќе учествуваат тимови од целиот свет.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Рамазан бајрам

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Рамазан бајрам

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот муслимански празник Рамазан бајрам, упати честитка до граѓаните од исламска вероисповед во Република Северна Македонија и до поглаварот на Исламската верска заедница Реис-ул-улема х. хфз. Шаќир еф. Фетаху. Почитуван...

Средба на претседателот Пендаровски со делегација на Пацифичкиот Совет од САД

Средба на претседателот Пендаровски со делегација на Пацифичкиот Совет од САД

Претседателот Стево Пендаровски денеска прими делегација од Пацифичкиот Совет од САД, која престојува во посета на нашата држава. Истакнувајќи дека Соединетите Американски Држави се наш најголем стратешки партнер и сојузник во НАТО, претседателот Пендаровски посочи...

Средба на претседателот Пендаровски со лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан

Средба на претседателот Пендаровски со лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан. Двајцата соговорници разменија мислења за актуелните случувања во регионот на Западен Балкан, за стратешките интереси на земјава и...

Средба со Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување  на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР)

Средба со Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување  на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР)

Претседателот Стево Пендаровски, денеска ја прими Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР). На средбата претседателот Пендаровски беше запознаен со планираните...

Честитка од претседателот Пендаровски до верниците кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот календар

Честитка од претседателот Пендаровски до верниците кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот календар

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка до д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и епарх струмичко-скопски, и до сите христијански верници кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот...