Претседателот Пендаровски „Лице в лице“ во Тетово

18 декември 2023 | Соопштенија

Претседателот Стево Пендаровски денеска престојуваше во Тетово во рамки на проектот „Лице в лице со претседателот“.

Заедно со министерот за здравство д-р.Фатмир Меџити, заменик – министерката за здравство Маја Манолева и со в.д. директорот на Фондот за здравствено осигурување, Асаф Абдурамани, претседателот Пендаровски ја посети Клиничката болница – Тетово и оствари средба со генералниот медицински директор, проф. д-р. Илир Демири и со дел од медицинскиот и менаџерскиот персонал во установата.

Претседателот Пендаровски беше информиран за тековните активности за реновирање на интернистичките амбуланти, за набавката на нова медицинска опрема и за осовременувањето на хируршките сали во Ургентниот центар. На средбата беше изразено задоволство од силната заложба на надлежните институции за подобрување на болничките услови и здравствената услуга за граѓаните од Тетово, од регионот, но и од целата земја. Во оваа насока соговорниците разговараа и за итната потреба од вработување на нов медицински кадар, како во болницата во Тетово, така и во болниците во Штип и Битола.

При обиколката на болницата, претседателот Пендаровски го посети новиот оддел за Онкологија, којшто од денеска е пуштен во употреба, рентген одделението во кое се инсталирани два софистицирани дигитални рентген апарати и мамомат, реновираната амбуланта, како и новите простории со кои значително се прошируваат капацитетите за хоспитализација, терапија и третман на пациентите.

Во Тетово претседателот се сретна со дел од членовите на неформалната група „Чкрап“, фотографи кои со силен ентузијазам опстојуваат две децении. Претставниците на фото-групата, во која низ годините минале близу 80 фотографи, ги споделија своите активности во насока на афирмација на овој вид уметнички израз. Презентирајќи мал сегмент од нивниот импресивен опус, фотографите го информираа претседателот Пендаровски дека секоја година, реализираат изложби на слободна тема во кои честопати учествуваат и дела на наши иселеници – членови на „Чкрап“.

Претседателот Пендаровски го посети и домот на познатата тетовска фамилија Палоши. На средбата претседателот го нагласи придонесот на истакнати поединци од ова семејство кои оставиле траен белег во тетовскиот културно-историски и архитектонски развој. Презентирајќи го нивниот конак со музејска вредност, изграден пред два ипол века, домаќините се осврнаа на блиското минато кога објектот бил живеалиште за многу генерации Палоши.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Претседателот Пендаровски ја посети компанијата ,,Везе Шари” и општина Пласница

Претседателот Пендаровски ја посети компанијата ,,Везе Шари” и општина Пласница

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на проектот „Лице в лице со Претседателот“ денеска во селото Требош, Општина Желино ја посети компанијата „Везе шари“. За време на посетата, претседателот Пендаровски беше запознаен со тековната работа на компанијата, која...

Изјава на претседателот Пендаровски на денешната прес-конференција

Изјава на претседателот Пендаровски на денешната прес-конференција

Претседателот Стево Пендаровски денеска одржа прес-конференција. Во продолжение е интегралниот текст на изјавата на претседателот Пендаровски. Почитувани медиуми, Почитувани граѓани, Благодарам за вашето присуство. Повод за...

Претседателот Пендаровски присуствуваше на завршниот настан „Иднината почнува дома“

Претседателот Пендаровски присуствуваше на завршниот настан „Иднината почнува дома“

Претседателот Стево Пендаровски вчеравечер присуствуваше на завршниот настан „Иднината почнува дома“, на којшто беа доделени признанија на триесет и двајцата номинирани личности, кои со нивната индивидуална ангажираност придонеле како двигатели на позитивни промени во...

Отворен Кабинет за претставници на Mладински клуб на Турците и ученици од ООУ „Браќа Миладиновци“

Отворен Кабинет за претставници на Mладински клуб на Турците и ученици од ООУ „Браќа Миладиновци“

Кабинетот на претседателот, денеска го посетија претставници на Mладински клуб на Турците и ученици од ООУ „Браќа Миладиновци“ од Аеродром, Скопје, во рамки на активноста Отворен Кабинет. [gallery...

Обраќање на сопругата на претседателот на панел дискусија по повод Денот на ретките болести

Обраќање на сопругата на претседателот на панел дискусија по повод Денот на ретките болести

  Сопругата на претседателот Елизабета Ѓоргиевска присуствуваше и се обрати на панел дискусија посветена на Денот на ретките болести во организација на Националната алијанса за ретки болести на Македонија – НАБРМ.   [gallery...