Средба на претседателот Пендаровски со претставници на Сојузот на здруженија на медицински лаборанти и санитарни техничари

17 октомври 2023 | Соопштенија

Претседателот Стево Пендаровски денеска прими претставници на Сојузот на здруженија на медицински лаборанти и санитарни техничари на Република Македонија.

На средбата, претседателот Пендаровски беше запознаен за активностите и заложбите на Сојузот на здруженија на медицински лаборанти и санитарни техничари во насока на истакнување на лабораториската дејност како важен сегмент од лабораториската дијагностика. Во тој контекст, претставниците на сојузот информираа за реализираните едукативни настани и програми кои имаат за цел да се унапреди, промовира и поткрене лабораториската пракса на повисоко ниво. Тие ги споделија впечатоците и за одржаните јубилејни 50-ти Октомвриски средби кои се реализираа со меѓународно учество, а претставуваат настан со посебна важност за лабораториските работници, како и за Априлските средби кои се одржуваат во чест на Светскиот ден на лабораторија.

Претседателот Пендаровски истакна дека придонесот на медицинските лаборанти и санитарни техничари во рамки на целокупниот здравствен систем e од суштинско значење и ја нагласи важноста на нивната работа за квалитетна и навремена грижа за пациентите.

На средбата, претставниците на Сојузот на здруженија на медицински лаборанти и санитарни техничари му врачија благодарница на Претседателот Пендаровски за неговата досегашна, континуирана поддршка.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Рамазан бајрам

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Рамазан бајрам

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот муслимански празник Рамазан бајрам, упати честитка до граѓаните од исламска вероисповед во Република Северна Македонија и до поглаварот на Исламската верска заедница Реис-ул-улема х. хфз. Шаќир еф. Фетаху. Почитуван...

Средба на претседателот Пендаровски со делегација на Пацифичкиот Совет од САД

Средба на претседателот Пендаровски со делегација на Пацифичкиот Совет од САД

Претседателот Стево Пендаровски денеска прими делегација од Пацифичкиот Совет од САД, која престојува во посета на нашата држава. Истакнувајќи дека Соединетите Американски Држави се наш најголем стратешки партнер и сојузник во НАТО, претседателот Пендаровски посочи...

Средба на претседателот Пендаровски со лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан

Средба на претседателот Пендаровски со лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан. Двајцата соговорници разменија мислења за актуелните случувања во регионот на Западен Балкан, за стратешките интереси на земјава и...

Средба со Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување  на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР)

Средба со Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување  на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР)

Претседателот Стево Пендаровски, денеска ја прими Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР). На средбата претседателот Пендаровски беше запознаен со планираните...

Честитка од претседателот Пендаровски до верниците кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот календар

Честитка од претседателот Пендаровски до верниците кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот календар

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка до д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и епарх струмичко-скопски, и до сите христијански верници кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот...