Претседателот Пендаровски ги прими учесниците на конференцијата на Експертската мрежа на ОБСЕ

14 ноември 2023 | Соопштенија

Претседателот Стево Пендаровски вчеравечер ги прими учесниците на конференцијата „Стратегиско предвидување во променлива средина: перспективи за соработка и безбедност во Европа – создавање на експертска мрежа на ОБСЕ“ која се одржува во рамки на македонското претседавање со ОБСЕ, а во пресрет на одржувањето на Министерскиот совет на крајот на ноември оваа година во Скопје.

Претседателот Пендаровски ја поздрави иницијативата за основањето на Експертската мрежа на ОБСЕ, која како формален и структуриран собир на тинк-тенк организации следат, истражуваат и анализираат специфични тематски приоритети кои се однесуваат на ОБСЕ и притоа изрази очекување дека оваа мрежа суштински ќе придонесе кон развојот на политиките на организацијата, а како платформа за консултации и дијалог ќе биде и добра можност за размена на информации и мислења меѓу тинк-тенк организациите од државите-учеснички на ОБСЕ.

На средбата во претседателскиот Кабинет, на која присуствуваа актуелни и поранешни функционери од оваа област во меѓународните односи, амбасадори, професори и истражувачи од еминентни светски институти и организации, се разговараше за безбедносните предизвици со кои се соочува нашиот регион, за безбедносната соработка во Европа, како и за улогата на ОБСЕ во актуелните светски конфликти.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Рамазан бајрам

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Рамазан бајрам

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот муслимански празник Рамазан бајрам, упати честитка до граѓаните од исламска вероисповед во Република Северна Македонија и до поглаварот на Исламската верска заедница Реис-ул-улема х. хфз. Шаќир еф. Фетаху. Почитуван...

Средба на претседателот Пендаровски со делегација на Пацифичкиот Совет од САД

Средба на претседателот Пендаровски со делегација на Пацифичкиот Совет од САД

Претседателот Стево Пендаровски денеска прими делегација од Пацифичкиот Совет од САД, која престојува во посета на нашата држава. Истакнувајќи дека Соединетите Американски Држави се наш најголем стратешки партнер и сојузник во НАТО, претседателот Пендаровски посочи...

Средба на претседателот Пендаровски со лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан

Средба на претседателот Пендаровски со лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан. Двајцата соговорници разменија мислења за актуелните случувања во регионот на Западен Балкан, за стратешките интереси на земјава и...

Средба со Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување  на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР)

Средба со Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување  на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР)

Претседателот Стево Пендаровски, денеска ја прими Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР). На средбата претседателот Пендаровски беше запознаен со планираните...

Честитка од претседателот Пендаровски до верниците кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот календар

Честитка од претседателот Пендаровски до верниците кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот календар

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка до д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и епарх струмичко-скопски, и до сите христијански верници кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот...