Ученици од САД и Американските совети за меѓународно образование во Северна Македонија, во посета на Кабинетот

20 јули 2022 | Соопштенија

Во рамки на Отворен Кабинет, денеска студентите од САД и Северна Македонија кои биле на размена на студии во САД, го посетија Кабинетот на претседателот.

Македонските и американските студенти кои се дел од „YES“ програмата, заедно со претставниците на Американските совети за меѓународно образование во Северна Македонија, имаа можност да се сретнат со претседателот Стево Пендаровски и да се запознаат со надлежностите и работата на претседателот.

Американските студенти го информираа претседателот Пендаровски за програмата преку која го изучуваат македонскиот јазик, за нивните импресии од посетата на земјата и за соработката со македонските студенти кои преку „YES abroad “програмата преку престој во САД го изучуваат англискиот јазик.

Претседателот Пендаровски ја поздрави посветеноста на американските студенти при изучувањето на македонскиот јазик и култура, посакувајќи им пријатен престој во земјава.

Посетителите имаа можност да го разгледаат Кабинетот, да се информираат за историјатот на објектот, да ги разгледаат просториите каде што се одржуваат средби со домашни и странски претставници, прес-конференции, предавање на акредитиви на амбасадорите и други активности кои се дел од активностите на Кабинетот на претседателот.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Отворен кабинет со деца од Детската градинка „8 Април“ и основци од скопските училишта „Димитар Македонски “, „Киро Глигоров“ и „Кузман Јосифовски-Питу“

Отворен кабинет со деца од Детската градинка „8 Април“ и основци од скопските училишта „Димитар Македонски “, „Киро Глигоров“ и „Кузман Јосифовски-Питу“

Во рамки на активноста Отворен кабинет, денеска Кабинетот на претседателот го посетија деца од Детската градинка „8 Април“ од Шуто Оризари и ученици од основните училишта „Димитар Македонски“ од Аеродром, „Киро Глигоров“ од Центар и „Кузман Јосифовски-Питу“ од Кисела...

Средба на претседателот Пендаровски со претставници на ромски фондации

Средба на претседателот Пендаровски со претставници на ромски фондации

  Претседателот Стево Пендаровски денеска прими претставници на Ромската Фондација за Европа и Фондацијата Ромите за демократија Скопје. На средбата соговорниците го запознаа претседателот Пендаровски со планираните активности на...

Обраќање на претседателот Пендаровски на комеморативниот настан по повод 20-годишнината од загинувањето на претседателот Борис Трајковски и членовите на делегацијата

Обраќање на претседателот Пендаровски на комеморативниот настан по повод 20-годишнината од загинувањето на претседателот Борис Трајковски и членовите на делегацијата

Претседателот Стево Пендаровски вчеравечер се обрати на комеморативниот настан по повод 20-годишнината од загинувањето на претседателот Борис Трајковски и членовите на делегацијата, што се одржа во Националната опера и балет. На комеморативниот настан присуствуваа...

Студенти од Правниот факултет „Јустинијан Први“ во посета на Кабинетот на Претседателот

Студенти од Правниот факултет „Јустинијан Први“ во посета на Кабинетот на Претседателот

Кабинетот на Претседателот, денеска го посетија студенти од Правниот факултет „Јустинијан Први“, при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје. За време на престојот во Кабинетот се сретнаа со претседателот Пендаровски и...

Одбележување на 20-годишнината од загинувањето на претседателот Борис Трајковски и членови на делегацијата

Одбележување на 20-годишнината од загинувањето на претседателот Борис Трајковски и членови на делегацијата

Претседателот Стево Пендаровски, по повод одбележувањето на 20-годишнината од загинувањето на претседателот Борис Трајковски и членовите на делегацијата во авионската несреќа во Босна и Херцеговина, денеска положи венец со свежо цвеќе на гробот на претседателот Борис...