Дискусија „Влијание и вклучување на гласачи: како до успешни политички кампањи?“ во организација на ПЦПО и ИРИ

29 ноември 2023 | Соопштенија

Во Кабинетот на претседателот на Република Северна Македонија се одржа дискусија на тема „Влијание и вклучување на гласачи: како до успешни политички кампањи? – лекции од Соединетите Американски Држави“, во организација на Претседателскиот центар за политичко образование и во соработка со Меѓународен републикански институт (ИРИ).

На дискусијата се обратија Александар Љ. Спасов, претседател на Програмскиот совет на Претседателскиот центар за политичко образование и советник на претседателот за надворешна политика, внатрешна политика и уставни прашања и Кристофер Бренан, резидентен програмски директор при ИРИ, а прашањата ги адресираа алумни членовите на Школата за политики на Претседателскиот центар за политичко образование, како учесници во дискусијата.

Во воведно обраќање Спасов ги елаборираше темите на дискусијата:  претседателските избори во САД кои треба да се одржат идната година, спецификите на американскиот изборен процес, методите кои се користат за вклучување на гласачите и успешни политички кампањи, како и влијанието на американските избори во поширок контекст.

Беа посочени проблематиките и темите на кои најчесто се фокусираат левичарската и десничарската политичка опција со цел придобивање на електоратот, а во контекст на променетите општествени околности.

Резидентниот програмски директор при ИРИ, Кристофер Бренан во своето излагање го објасни целокупниот изборен процес во САД, начинот на избор на претседателските кандидати, тактиките со кои се служат во политичките дебати и стратегиите со цел успешна политичка кампања.

Тој се осврна и на можните влијанија коишто претседателските избори во САД во 2024 година би ги имале врз глобалните политички текови, а во контекст на новата геополитичка состојба и општата криза на демократијата со којашто се соочува светот.

Во рамки на дискусијата Спасов ја истакна континуираната и конструктивна соработка со ИРИ, како партнерска институција на Претседателскиот центар за политичко образование и изрази благодарност до Бренан, кој со алумни членовите го сподели неговото дваесетгодишно искуство и експертиза во доменот на политичките кампањи во САД.

 

 

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Претседателот Пендаровски ја посети компанијата ,,Везе Шари” и општина Пласница

Претседателот Пендаровски ја посети компанијата ,,Везе Шари” и општина Пласница

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на проектот „Лице в лице со Претседателот“ денеска во селото Требош, Општина Желино ја посети компанијата „Везе шари“. За време на посетата, претседателот Пендаровски беше запознаен со тековната работа на компанијата, која...

Изјава на претседателот Пендаровски на денешната прес-конференција

Изјава на претседателот Пендаровски на денешната прес-конференција

Претседателот Стево Пендаровски денеска одржа прес-конференција. Во продолжение е интегралниот текст на изјавата на претседателот Пендаровски. Почитувани медиуми, Почитувани граѓани, Благодарам за вашето присуство. Повод за...

Претседателот Пендаровски присуствуваше на завршниот настан „Иднината почнува дома“

Претседателот Пендаровски присуствуваше на завршниот настан „Иднината почнува дома“

Претседателот Стево Пендаровски вчеравечер присуствуваше на завршниот настан „Иднината почнува дома“, на којшто беа доделени признанија на триесет и двајцата номинирани личности, кои со нивната индивидуална ангажираност придонеле како двигатели на позитивни промени во...

Отворен Кабинет за претставници на Mладински клуб на Турците и ученици од ООУ „Браќа Миладиновци“

Отворен Кабинет за претставници на Mладински клуб на Турците и ученици од ООУ „Браќа Миладиновци“

Кабинетот на претседателот, денеска го посетија претставници на Mладински клуб на Турците и ученици од ООУ „Браќа Миладиновци“ од Аеродром, Скопје, во рамки на активноста Отворен Кабинет. [gallery...

Обраќање на сопругата на претседателот на панел дискусија по повод Денот на ретките болести

Обраќање на сопругата на претседателот на панел дискусија по повод Денот на ретките болести

  Сопругата на претседателот Елизабета Ѓоргиевска присуствуваше и се обрати на панел дискусија посветена на Денот на ретките болести во организација на Националната алијанса за ретки болести на Македонија – НАБРМ.   [gallery...