Средба со Горјан Јовановски и Драган Гелевски – основачи на платформата за климатски податоци EarthCare.ai.

31 октомври 2023 | Соопштенија

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Млади Хаб, се сретна со Горјан Јовановски и со Драган Гелевски – основачи на новата, најголема платформа за климатски податоци во светот, EarthCare.ai.

Претседателот беше запознаен со целта на платформата која овозможува подостапен, централизиран пристап до климатските податоци и неопходните информации за животната средина на светско ниво.

Водени од потребата за навремено справување со елементарните непогоди, Јовановски и Гелевски посочија дека платформата првично е наменета за бизниси во осигурителниот, градежниот и земјоделскиот сектор кои преку увидот во временските трендови, ќе можат да носат безбедни одлуки за својот бизнис, клиентите и за животната средина.

Упатувајќи им честитки за исклучителниот успех, претседателот Пендаровски изрази задоволство што со нивната инвентивност, креативност и висок професионализам, придонесуваат кон справување со еден од најсериозните предизвици на денешницата. Тоа, беше нагласено на средбата, ќе овозможи креирање одржливи политики, стратегии и решенија.

Споделувајќи ги идејата и процесот на развој на новата платформа, двајцата соговорници се осврнаа на веќе глобалната AirCare (МојВоздух), која е дел од 12-те стартапи во годинашната генерација на TechStars – реномирана програма во Берлин. Во тој контекст нагласија дека менторството и соработката со ИТ и бизнис експерти, значително им помогнала во преструктуирањето на апликацијата AirCare во новата платформа EarthCare.ai. која има широк опсег на податоци за поголема предвидливост на природните непогоди.

 

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Рамазан бајрам

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Рамазан бајрам

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот муслимански празник Рамазан бајрам, упати честитка до граѓаните од исламска вероисповед во Република Северна Македонија и до поглаварот на Исламската верска заедница Реис-ул-улема х. хфз. Шаќир еф. Фетаху. Почитуван...

Средба на претседателот Пендаровски со делегација на Пацифичкиот Совет од САД

Средба на претседателот Пендаровски со делегација на Пацифичкиот Совет од САД

Претседателот Стево Пендаровски денеска прими делегација од Пацифичкиот Совет од САД, која престојува во посета на нашата држава. Истакнувајќи дека Соединетите Американски Држави се наш најголем стратешки партнер и сојузник во НАТО, претседателот Пендаровски посочи...

Средба на претседателот Пендаровски со лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан

Средба на претседателот Пендаровски со лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан. Двајцата соговорници разменија мислења за актуелните случувања во регионот на Западен Балкан, за стратешките интереси на земјава и...

Средба со Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување  на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР)

Средба со Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување  на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР)

Претседателот Стево Пендаровски, денеска ја прими Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР). На средбата претседателот Пендаровски беше запознаен со планираните...

Честитка од претседателот Пендаровски до верниците кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот календар

Честитка од претседателот Пендаровски до верниците кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот календар

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка до д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и епарх струмичко-скопски, и до сите христијански верници кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот...