Работна посета на претседателот Стево Пендаровски на Република Албанија

23 јули 2023 | Соопштенија

Претседателот Стево Пендаровски, придружуван од сопругата Елизабета Ѓоргиевска, на покана на албанскиот претседател Бајрам Бегај, денеска оствари работна посета на Република Албанија, при што ги посети општините Пустец и Подградец.

Во Глобочeни, близу Пустец, претседателот Пендаровски и претседателот Бегај го посетија Музејот посветен на ликот и делото на албанскиот писател со македонско потекло, Стерјо Спасе. Во музејските простории, претседателите Пендаровски и Бегај и делегациите на двете земји остварија пленарна средба.

На средбата беше изразено задоволство од традиционалното пријателство и засилената соработка меѓу двете земји, како и уверување дека меѓусебната поддршка и размената на искуства ќе продолжат и во иднина со цел постигнување на стратешките цели и целосна интеграција на двете држави во Европската Унија.

Во таа насока, беше посочено дека отворањето на пристапните преговори, отвори и нови перспективи и можности за двете земји, кои бараат поголема посветеност и преземање на сериозни реформски процеси. Воедно беше истакнато дека двете држави треба да се фокусираат на инфраструктурните и енергетските поврзувања, на економската соработка, на ефикасно справување со ризиците од катастрофи и климатски промени, како и на предизвиците што ги носат безбедносните прашања.

Во Пустец, претседателот Пендаровски и сопругата Ѓоргиевска го посетија комбинираното основно и средно училиште „Трајан Ѓорѓиовски и Митре Колевски“ и библиотеката на отворено каде беа изложени книги на македонски и албански јазик.

Во изјава за медиумите, претседателот Пендаровски посочи дека овде е концентриран најголем број на Македонци на подрачјето на Албанија и дека жителите на Пустец и учениците имаат одлични услови за образование и настава на мајчин јазик. Заблагодарувајќи се за поканата од претседателот Бегај, претседателот Пендаровски посочи дека оваа пријателска посета е со цел да покажеме дека нашите малцинства кои живеат во други држави ги имаат истите услови за живот, како во своите матични држави. „Значи она што Албанците го имаат во Македонија, да го имаат и го имаат и Македонците што живеат во Албанија и обратно“,  рече претседателот Пендаровски, додавајќи дека двете држави во однос на грижата за националните малцинства можат да бидат пример за сите.

За време на посетата на училиштето беа донирани и книги на македонски јазик од Блаже Конески, Петре М. Андреевски, Живко Чинго и др.

Во Пустец,  претседателот Пендаровски оствари средба со претставници на Здружението на Македонците од Албанија – СОНЦЕ, со коишто разменија мислења за нивните активности, заложби како и за можностите за унапредување на положбата на македонското малцинство во Албанија.

Претседателите Пендаровски и Бегај ги посетија и црквите „Свети Архангел Михаил“ и „Пресвета Богородица“ на островот Мал Град во Преспанското езеро.

За време на посетата на Република Албанија, претседателот Пендаровски оствари средби и со локалните власти и градоначалниците на општините Пустец и Подградец, Пали Колефски и Илир Џаколи.

 

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Рамазан бајрам

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Рамазан бајрам

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот муслимански празник Рамазан бајрам, упати честитка до граѓаните од исламска вероисповед во Република Северна Македонија и до поглаварот на Исламската верска заедница Реис-ул-улема х. хфз. Шаќир еф. Фетаху. Почитуван...

Средба на претседателот Пендаровски со делегација на Пацифичкиот Совет од САД

Средба на претседателот Пендаровски со делегација на Пацифичкиот Совет од САД

Претседателот Стево Пендаровски денеска прими делегација од Пацифичкиот Совет од САД, која престојува во посета на нашата држава. Истакнувајќи дека Соединетите Американски Држави се наш најголем стратешки партнер и сојузник во НАТО, претседателот Пендаровски посочи...

Средба на претседателот Пендаровски со лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан

Средба на претседателот Пендаровски со лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан. Двајцата соговорници разменија мислења за актуелните случувања во регионот на Западен Балкан, за стратешките интереси на земјава и...

Средба со Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување  на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР)

Средба со Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување  на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР)

Претседателот Стево Пендаровски, денеска ја прими Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР). На средбата претседателот Пендаровски беше запознаен со планираните...

Честитка од претседателот Пендаровски до верниците кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот календар

Честитка од претседателот Пендаровски до верниците кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот календар

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка до д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и епарх струмичко-скопски, и до сите христијански верници кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот...