Претседателот Пендаровски ги додели сертификатите на учесниците на втората Школа за политики

9 октомври 2022 | Соопштенија

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Вила „Билјана“ во Охрид, ги додели сертификатите на учесниците на Школата за политики при Претседателскиот центар за политичко образование, за 2022 година.

Школата се реализираше преку пет едукативни семинари во периодот од март до октомври 2022 година, со учество на еминентни предавачи и обучувачи од државата и од странство. Годинава партиципираа 35 учесници на возраст од 21 до 35 години, избрани на јавен конкурс, врз основа на нивниот интерес за активно учество во општествениот живот, професионалните квалификации и стручните постигнувања.

Претседателот Пендаровски во своето обраќање изрази задоволство што и оваа, втора генерација, ја потврдува основната цел на Школата да даде придонес во изградбата на демократско, слободно и солидарно општество.

„Уште од првата генерација се одлучивме учесниците на Школата да бидат избирани низ транспарентен и компетитивен процес, врз основа на личните постигнувања и заслуги, но и со почитување на разноликоста на нашето општество. На тој начин имаме можност да ги избереме најквалитетните кандидати, но и да дадеме можност на младите од групите коишто, за жал, се уште важат за општествено маргинализирани. Токму соработката со нив не прави особено горди“, рече претседателот Пендаровски, посакувајќи им на учесниците и понатаму да бидат активни чинители во нашиот општествен живот.

Годинашните учесници имаа можност да ги унапредат своите знаења, во областа на демократскиот развој на политичкиот систем, функционирањето на правната држава, европската интеграција, регионалната соработка, младинските политики, социоекономскиот развој и економските политики во време на енергетска криза, членството во НАТО и безбедносните закани, како и политичката комуникација во време на дигиталната трансформација, дезинформациските кампањи и лажните вести, како и потребата за поголема транспарентност и внатрешна демократизација на институциите на власта.

„Школата за политики при Претседателскиот центар за политичко образование е проект за образование и обука, но пред се платформа за општествен дијалог, кој во време на интензивни поделби и општествени конфликти е повеќе од потребен. Нејзината основна задача е да ги поврзе учесниците од различни општествени групи во потрагата кон вредности и политики кои обединуваат и поттикнуваат демократски и социоекономски развој на македонското општество”, истакна проф. д-р Александар Љ. Спасов, претседател на Програмскиот совет на Претседателскиот центар за политичко образование.

На свеченоста во името на сите годинашни учесници се обрати Кристина Станковска, која ги сподели импресиите и стекнатите искуства за време на едукативните семинари.

Школата за политики е организирана во соработка со канцелариите на фондациите и здруженијата во земјава „Фридрих Еберт“, Меѓународниот Републикански Институт (ИРИ), Фондацијата „Конрад Аденауер“, Националниот демократски институт за меѓународни работи (НДИ), Фондација за демократија на Вестминстер, Фондацијата „МК2025“ и Регионалната канцеларија за младинска соработка „RYCO“.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Обраќање на сопругата на претседателот на тркалезната маса „Спречи, одговори, заштити: Како да се зајакне борбата против семејното насилство во Република Северна Македонија“

Обраќање на сопругата на претседателот на тркалезната маса „Спречи, одговори, заштити: Како да се зајакне борбата против семејното насилство во Република Северна Македонија“

Сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска се обрати на тркалезната маса „Спречи, одговори, заштити: Како да се зајакне борбата против семејното насилство во Република Северна Македонија“ што се одржа во организација на Мисијата на ОБСЕ во Скопје, а по повод...

Претседателот Пендаровски се обрати на Светскиот самит за климатски активности во рамки на COP28

Претседателот Пендаровски се обрати на Светскиот самит за климатски активности во рамки на COP28

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на учеството на Конференцијата на Обединетите нации за климатски промени - COP28 која се одржува во Дубаи, Обединетите Арапски Емирати, денеска се обрати на Сегментот на високо ниво на Светскиот самит за климатски активности....

Средба на претседателот Пендаровски со претседателката на Европската банка за обнова и развој, Одил Рено-Басо во Дубаи

Средба на претседателот Пендаровски со претседателката на Европската банка за обнова и развој, Одил Рено-Басо во Дубаи

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Дубаи, за време на неговото учество на Конференцијата на Обединетите нации за климатски промени - COP28, оствари средба со претседателката на Европската банка за обнова и развој, Одил Рено-Басо. ...

Средби на претседателот Пендаровски на маргините на Конференцијата на Обединетите нации за климатски промени – COP28 во Дубаи

Средби на претседателот Пендаровски на маргините на Конференцијата на Обединетите нации за климатски промени – COP28 во Дубаи

Претседателот Стево Пендаровски во рамки на учеството на Конференцијата на Обединетите нации за климатски промени – COP28 во Дубаи оствари кратки средби со британскиот крал Чарлс Трети, со кралот на Јордан Абдула Втори, со претседателката на Република Словенија Наташа...

Средба на генералниот секретар на Кабинетот на претседателот со заменик – министерот за надворешни работи на Јапонија

Средба на генералниот секретар на Кабинетот на претседателот со заменик – министерот за надворешни работи на Јапонија

Генералниот секретар на Кабинетот на претседателот Миле Бошњаковски, денеска прими делегација предводена од заменик – министерот за надворешни работи на Јапонија, Јоичи Фуказава, којашто престојува во земјава по повод учеството на Министерски совет на ОБСЕ. [gallery...