Претседателката Сиљановска Давкова ја прими Ребека Јанковска од Здружението „Јас Сум Жена“

28 јуни 2024 | Соопштенија, Средби

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска ја прими Ребека Јанковска, претставничка на Здружението „Јас Сум Жена“.
 
На средбата, претседателката Сиљановска Давкова беше информирана за досегашната работа и активности на здружението коишто се насочени кон вмрежување на успешни жени, едуцирање и истражување во сите сфери на општеството во земјава и пошироко. Во тој контекст, беа истакнати настаните и програмите кои вклучуваат работилници и предавања на домашни и странски експерти на сите теми од интерес на жените преку кои ќе се придонесе да се стекнат вештини и квалитети за нивно поголемо вклучување во општествените текови и создавање на повеќе можности за идните генерации.
 
На средбата се разговараше и за претстојното трето издание на Глобалната женска лидерска конференција „Јас Сум Жена“ коешто претставува едно од најзначајните активности на ова здружение.
 
Претседателката Сиљановска ги поздрави посветеноста и заложбите на Здружението „Јас Сум Жена“ и ја изрази својата поддршка посакувајќи им успеси во предвидените активности.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Претседателката Сиљановска Давкова прими претставници на македонски здруженија во Албанија

Претседателката Сиљановска Давкова прими претставници на македонски здруженија во Албанија

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска во Вила Билјана во Охрид, прими претставници на македонски здруженија во Република Албанија. На средбата на којашто присуствуваа Едмонд...

Средба со претставници на Обединетата Македонска Дијаспора

Средба со претставници на Обединетата Македонска Дијаспора

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска, во Вила Билјана во Охрид, ги прими Мето Колоски и Гордан Јорданов од Обединетата Македонска Дијаспора. На средбата, претседателката беше информирана за тековните проекти и...

Претседателката Сиљановска Давкова во посета на зоната на пожари во неготинско – донесена одлука за ангажирање на дополнителни 200 армиски припадници

Претседателката Сиљановска Давкова во посета на зоната на пожари во неготинско – донесена одлука за ангажирање на дополнителни 200 армиски припадници

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова, денеска ги посети припадниците на Армијата вклучени во гаснењето на големиот шумски пожар на планината Серта, кај неготинското село Калањево. Претседателката Сиљановска Давкова од страна на директорот на Центарот за...

Работна средба на претседателката Сиљановска Давкова со амбасадорите на земјите од Вишеградската група

Работна средба на претседателката Сиљановска Давкова со амбасадорите на земјите од Вишеградската група

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска оствари работна средба со амбасадорите на земјите од Вишеградската група, на која присуствуваа амбасадорот на Република Полска, Кшиштоф Гжелчик, на Чешката Република, Јарослав Лудва, на Словачката Република, Хенрик...

Претседателката Сиљановска Давкова прими членови на Комисијата за спречување и заштита од дискриминација

Претседателката Сиљановска Давкова прими членови на Комисијата за спречување и заштита од дискриминација

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска прими членови на Комисијата за спречување и заштита од дискриминација (КСЗД). На средбата членовите на Комисијата ја запознаа претседателката Сиљановска Давкова со тековните...