Претседателот Пендаровски го прими претседателот на Асоцијацијата Тим-40, Жарко Димитриоск

21 февруари 2024 | Соопштенија

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими Жарко Димитриоски, претседател на Асоцијацијата на млади претприемачи во Стопанската комора на Северна Македонија, Тим-40.

Димитриоски го запозна претседателот Пендаровски со активностите на нивната асоцијација, како и со нивните иницијативи, предлози и идеи со цел унапредување на претприемништвото во земјава.

Димитриоски пред претседателот ја претстави нивната иницијативата за решавање на јазичниот проблем со Гугл, односно огласувачите од земјава и оние кои таргетираат Македонци, да можат да се рекламираат на Гугл на македонски  јазик, посочувајќи дека ограничувањата не се само за Гугл, туку и за Јутјуб и други страници кои објавуваат реклами како дел од партнерската мрежа на Гугл.

Воедно, Димитриоски го запозна претседателот со нивниот предлог одредени државни простории да се пренаменат во деловни простории, коишто за минимален надомест би можеле да ги користат старт-ап фирми, или мали бизниси, како и со иницијативата за издавање на ваучери за обука за користење на вештачката интелигенција на вработените во мали и средни претпријатија.

Димитриоски го запозна претседателот Пендаровски и со нивните идеи кои имаат за цел стимулирање на растот на плати и зголемена потрошувачка во земјата, како и стимулирање на вработувањето на млади коишто немаат искуство.

Претседателот ги поздрави заложбите и иницијативите на Асоцијацијата на млади претприемачи Тим-40, посочувајќи дека за успешна реализација неопходна е поддршката од државните институции и соработка со бизнис секторот.

Во таа насока, претседателот особено ја поздрави и поддржа иницијативата за решавање на проблемот со македонскиот јазик на Гугл.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Рамазан бајрам

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Рамазан бајрам

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот муслимански празник Рамазан бајрам, упати честитка до граѓаните од исламска вероисповед во Република Северна Македонија и до поглаварот на Исламската верска заедница Реис-ул-улема х. хфз. Шаќир еф. Фетаху. Почитуван...

Средба на претседателот Пендаровски со делегација на Пацифичкиот Совет од САД

Средба на претседателот Пендаровски со делегација на Пацифичкиот Совет од САД

Претседателот Стево Пендаровски денеска прими делегација од Пацифичкиот Совет од САД, која престојува во посета на нашата држава. Истакнувајќи дека Соединетите Американски Држави се наш најголем стратешки партнер и сојузник во НАТО, претседателот Пендаровски посочи...

Средба на претседателот Пендаровски со лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан

Средба на претседателот Пендаровски со лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан. Двајцата соговорници разменија мислења за актуелните случувања во регионот на Западен Балкан, за стратешките интереси на земјава и...

Средба со Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување  на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР)

Средба со Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување  на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР)

Претседателот Стево Пендаровски, денеска ја прими Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР). На средбата претседателот Пендаровски беше запознаен со планираните...

Честитка од претседателот Пендаровски до верниците кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот календар

Честитка од претседателот Пендаровски до верниците кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот календар

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка до д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и епарх струмичко-скопски, и до сите христијански верници кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот...