Претседателот Пендаровски се обрати на промоцијата на проектот „Иднината почнува дома“

21 декември 2023 | Обраќања

Претседателот Стево Пендаровски вчеравечер се обрати на промоцијата на проектот „Иднината почнува дома“, иницијатива на Дирекцијата за технолошки индустриски развојни зони (ТИРЗ) и Стопанската Комора која има за цел да поддржи индивидуалци кои се истакнуваат во своите области на делување, прават позитивна разлика и работат посветено како важни делови од обликувањето на иднината на нашата држава.

Почитувани млади,

Почитувани присутни,

Почитувани членови на Стопанската комора,

Директоре,

Секогаш ми било пријатно чувството кога го делам подиумот со млади и амбициозни луѓе, подготвени да направат позитивна промена во општеството. Посебно сум задоволен што сум сведок на создавањето на една нова иницијатива која има потенцијал, на долг рок да влијае врз обликувањето на иднината на младите кај нас.

Вашето мото „Двигатели на промени“, е совршен спој на младешката енергија и креативност и мудроста на повозрасните и поискусните, што е добитна комбинација за заеднички успех.

Денес, во време на неверојатен технолошки развој во светот, промените се единствената константа, а потребна е храброст да се прифатат новите концепти и макотрпна работа тие да се имплементираат. Овде, меѓу нас има поискусни луѓе од кои младите, идни претприемачи имаат што да научат. Во ТИРЗ имаме и странски компании кои инвестираат и имплементираат најнови технологии.

Но, нејсе, денес сум овде, за јас да зборувам помалку, а да слушам повеќе и пред се, да научам од вас младите, кои се одважуваат не само да зборуваат за предизвиците со кои се соочуваме, туку, нудат и идеи и решенија. За тоа е потребен поинаков, таканаречен out of box пристап, и исто така што е многу важно, дистанцирање од нашето секојдневие кое е преполно со дефетизам и дневна политика.

Ако зборуваме реално, од младите, не очекуваме ништо помалку од решителност и пркос кои треба да ги демонстрирате секојдневно, како контраст на општествената апатија, ендемската корупција и клиентелизмот како лоши симболи на нашето општество.

Почитувани,

Можностите за успех и развој на вашиот потенцијал мора да обезбедиме да ги имате, најпрво, дома. Вие сте и потребни на државата, но, државата и реалниот сектор мора да ви овозможат најдобри услови за вашите кариери навистина да ги градите тука. Ако Вашата иднина ја градите тука, тоа ќе биде важно за државата, за локалната заедница од која сте дел, но, и за вашите родители и најблиски. Тоа е и моја надеж како родител.

Го охрабрувам секој од вас да биде активен учесник во оваа иницијатива. Прифатете ја можноста да бидете двигател на промени, да придонесете за напредок на земјата и самите да ја обликувате сопствената иднина. Заедно, низ партнерски однос и соработка, добрите резултати ќе бидат неминовни.

Дозволете ми уште еднаш да им се заблагодарам на сите вклучени во организирањето на овој настан и самата иницијатива. Честитки за напорната работа, соработката и посветеноста на младите вклучени во оваа иницијатива, честитки за ТИРЗ и за Стопанската комора. Ова нека биде мотив и инспирација за останатите фактори и генерациите што доаѓаат затоа што иднината почнува дома.

Да немате никаква дилема, на тој пат ќе ја имате мојата безрезервна поддршка.

Ви благодарам.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Заедничка иницијатива за климатска акција  – искуства од  28. Самит за климатски промени

Заедничка иницијатива за климатска акција – искуства од 28. Самит за климатски промени

Претседателот Стево Пендаровски денеска ја посети лабораторијата за мерење на квалитетот на воздухот во рамки на Универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип и учествуваше во дискусијата „Заедничка иницијатива за климатска акција  - искуства од  28. Самит за климатски...

Претседателот Пендаровски го прими претседателот на Асоцијацијата Тим-40, Жарко Димитриоск

Претседателот Пендаровски го прими претседателот на Асоцијацијата Тим-40, Жарко Димитриоск

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими Жарко Димитриоски, претседател на Асоцијацијата на млади претприемачи во Стопанската комора на Северна Македонија, Тим-40. Димитриоски го запозна претседателот Пендаровски со активностите на нивната асоцијација, како и...

Отворен Кабинет за основци од училиштето „Мирче Ацев“ и за  лица од Заводот за рехабилитација на деца и младинци

Отворен Кабинет за основци од училиштето „Мирче Ацев“ и за лица од Заводот за рехабилитација на деца и младинци

Кабинетот на претседателот, во рамки на Отворен кабинет, денеска го посетија ученици од ООУ „Мирче Ацев“ и лица од Заводот за рехабилитација на деца и младинци од Скопје. [gallery...

Средба на претседателот Пендаровски со писателката Оља Петрушевска Томева

Средба на претседателот Пендаровски со писателката Оља Петрушевска Томева

Претседателот Стево Пендаровски денеска во книжарницата „Сакам книги“ оствари средба со писателката Оља Петрушевска Томева. Истакнувајќи дека речиси и да нема сличност меѓу пишувањето и нејзината примарна професија...

Средба на претседателот Пендаровски со претседателот на Црна Гора, Милатовиќ

Средба на претседателот Пендаровски со претседателот на Црна Гора, Милатовиќ

Претседателот Стево Пендаровски на маргините на 60. Минхенска безбедносна конференција, вчеравечер оствари средба со претседателот на Црна Гора, Јаков Милатовиќ. На средбата, двајцата соговорници разменија мислења за севкупните билатерални односи, изразувајќи...